Elektromobily na stojanech ČEZ v jižních Čechách odebrali o 12 procent bezemisní elektřiny více

18.08.2022 8:39 | Komerční článek

Celkem 46 894 kWh ekologické elektřiny za polovinu letošního roku odebrali řidiči elektromobilů na stojanech ČEZ v Jihočeském kraji. V porovnání se stejným obdobím loňského roku je to o 12 procent více.

Elektromobily na stojanech ČEZ v jižních Čechách odebrali o 12 procent bezemisní elektřiny více
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Souvisí to především s nárůstem elektrických vozidel a dobíjecích stojanů. ČEZ jich od začátku roku po celé zemi nově zprovoznil více než padesát. Celkově řidiči u 448 zelených stojanů ČEZ načerpali za prvních šest měsíců celkem 2,1 milionu kWh bezemisní elektřiny, o téměř půl milionu více než loni.

V Jihočeském kraji ČEZ aktuálně provozuje šestnáct veřejných dobíjecích stanic. Šest je v Českých Budějovicích, tři v Písku, dvě ve Strakonicích a po jedné ve Vimperku, Prachaticích, Horní Plané, Soběslavi a Třeboni. Celkově se loni u jihočeských stojanů Supiny ČEZ zákazníci zastavili v 2 866 případech. Průměrně při jednom dobití načerpali 16,36 kWh elektřiny.

Síť ČEZ přidává v posledních letech kolem stovky nových stanic ročně, podobný je i plán na letošní rok. Vstříc poptávce po zkrácení časů dobíjení vychází ČEZ výstavbou stanic o výkonech nad 150 kW. Šest těchto stojanů funguje u dálnice D1. Řidičům navíc u většiny svých stojanů garantuje odběr skutečně bezemisní energie – a to díky certifikaci původu elektřiny z obnovitelných zdrojů od operátora trhu OTE.

„Trend je jasný, elektromobily v České republice začnou přibývat po desítkách tisíc ročně a veřejná dobíjecí infrastruktura na to musí být připravena. Nám se letos daří držet rychlé tempo výstavby a zahušťování veřejné sítě po celé zemi. V místech s vysokou frekvencí dopravy a poptávkou po rychlém dobíjení budeme pokračovat ve výstavbě stanic s výkony nad 150 kW, a díky rychlejšímu dobíjení tak šetřit čas řidičů. Těm navíc díky certifikaci původu elektřiny z obnovitelných zdrojů garantujeme odběr skutečně bezemisní energie,“ říká místopředseda představenstva ČEZ a ředitel divize obchod a strategie Pavel Cyrani.

Síť roste díky evropskému grantu z programu Connecting Europe Facility (CEF), z prostředků přidělovaných Operačním programem Doprava i z vlastních zdrojů Skupiny ČEZ.

ČEZ si v rámci vize Čistá Energie Zítřka vytyčil do roku 2025 dosažení hranice 800 provozovaných stojanů. Letos očekává výrazné překročení 4 milionů kWh odebrané energie a čísla za 1. pololetí zatím tuto prognózu potvrzují. Více než 80% sítě ČEZ dnes tvoří rychlodobíjecí stojany o výkonu 50 kW, které

umožňují nabíjet všechny typy elektromobilů a doplnit většinu kapacity jejich akumulátorů v řádu desítek minut. Celkový instalovaný výkon dobíjecích bodů v síti ČEZ činí přes 27 tisíc kW, což je např. ekvivalent středně velké vodní elektrárny zásobující bezemisní elektřinou domácnosti 65tisícového města.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ombudsman: Žádost o důchod s detektivní zápletkou - šetření až do složek StB

16:46 Ombudsman: Žádost o důchod s detektivní zápletkou - šetření až do složek StB

Šetření v případě českého seniora žijícího v USA se změnilo v pátrání po důkazech, které by České sp…