FN Brno: Realistické modely dětské páteře pomáhají lékařům plánovat léčbu skoliózy

08.02.2022 17:23 | Tisková zpráva

Mezioborový projekt VUT a Fakultní nemocnice Brno se po čtyři roky věnuje prostorové analýze silového zatížení deformované páteře. Využívá k tomu nejen umělou inteligenci, ale také realistické 3D modely, které přispívají lékařům k plánování léčby skoliózy a poskytují operatérům možnost přesné přípravy, zkoušky a následné aplikace léčebného postupu.

FN Brno: Realistické modely dětské páteře pomáhají lékařům plánovat léčbu skoliózy
Foto: fnbrno.cz
Popisek: Fakultní nemocnice Brno - logo

Skoliózu lze charakterizovat jako trojrozměrnou deformitu se sklonem a posunem obratlů. „Skolióza je nejčastější deformita páteře v dětském věku. Jenom její včasná léčba může zásadně ovlivnit potíže v dospělosti. Výsledky konzervativní terapie bohužel vždy nestačí, při určitém stupni zakřivení je tedy nutné přistoupit k operaci,“ vysvětluje MUDr. Milan Filipovič, Ph.D., z Ortopedické kliniky Fakultní nemocnice Brno a LF MU. V případě progredující deformity je proto nezbytné zasáhnout operativně co nejdříve, dokud je zasažená oblast co nejmenší. K tomu přispívá prostorová analýza silového zatížení deformované páteře, která dokáže navést k co nejefektivnější variantě možné nápravy s co nejmenším zásahem, což je pro léčbu zásadní a zvyšuje se tím pravděpodobnost, že se páteř bude vyvíjet v normálních intencích.

S nápadem a požadavkem vytvořit trojdimenzionální model dětské páteře, který by operatérovi napověděl, jak by operace měla přesně vypadat, aby zákrok zasáhl co nejmenší úsek páteře a neovlivnil tak její další růst, přišel doktor Filipovič oslovit kolegy z VUT. „S Fakultní nemocnicí Brno spolupracujeme dlouhodobě, výsledkem je řada zajímavých projektů. V tomto případě jsme se žádostí u Agentury zdravotnického výzkumu uspěli před čtyřmi lety. Naším úkolem bylo zpracovat získaná data z CT a magnetické rezonance s použitím umělé inteligence. Výzkumníci z Ústavu teoretické a experimentální elektrotechniky a Ústavu telekomunikací nejdříve optimalizovali metody obrazové segmentace, aby mohli vytvořit 3D model páteře. S modelováním rozložení mechanických sil jim poté pomohli kolegové z Fakulty stavební,“ shrnul zapojení brněnské techniky do projektu jeho vedoucí projektu doc. Ing. Jan Mikulka, Ph.D., z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Dobrý den.

Čeho se bojíte víc? STAČILA nebo SPOLU?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo zdravotnictví: Výskyt svrabu v ČR narůstá

22:08 Ministerstvo zdravotnictví: Výskyt svrabu v ČR narůstá

Od začátku roku do 30. června 2025 bylo v České republice zaznamenáno 5021 případů svrabu.