Metoda, která spočívá ve vytvoření spojky mezi vrátnicovou a jaterní žílou, což sníží přetlak v systému vrátnicové žíly, ve většině případů nahradila dříve používanou náročnější operaci. Tento výkon je prováděn pomocí katetrizačních technik, tedy je minimálně invazivní. Nevyžaduje ani celkovou anestezii. Kontrola celého výkonu je pomocí rentgenového přístroje. „První pacientkou byla před 25 lety seniorka ve věku 77 let s jaterní cirhózou, která opakovaně krvácela z jícnových varixů, díky provedené operaci žena žila ještě dva roky,“ řekl přednosta Radiologické kliniky prof. MUDr. Antonín Krajina CSc., který se s metodou seznámil při svém ročním studijním pobytu v Ústavu Charlese Dottera v americkém Portlandu.
Při první operaci metodou TIPS v ČR hradečtí lékaři použili ručně vyrobený stent, na jehož výrobě pracoval Krajina zhruba čtyři hodiny. „Pletl jsem to z drátu, chirurgických nití a vlasce doslova jako svetr, později začala tyto stenty vyrábět hradecká firma,“ vzpomíná přednosta. Před 25 lety byla poměrně obtížná i kontrola provedeného výkonu, lékaři využívali rentgenový přístroj z roku 1963, moderní angiografický přístroj nemocnice zakoupila v roce 1994. Další zlepšení v metodě přinesl v roce 2001 speciální potahovaný stent, který významně zvýšil průchodnost spojky.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva