Ředitelství vodních cest: V Nymburce se otevřelo nové veřejné přístaviště pro malá plavidla

11.05.2025 7:14 | Tisková zpráva

V samém centru Nymburka jsme zprovoznili veřejné přístaviště pro rekreační lodě. Nové plovoucí molo pro 14 plavidel dnes otevřel ministr dopravy Martin Kupka s ředitelem Ředitelství vodních cest ČR Lubomírem Fojtů a místostarostou města Nymburka Zdeňkem Vocáskem. Moderní plovoucí molo v přístavu přímo před hradbami otevře město rekreační plavbě a přispěje k rozvoji vodní turistiky na Labi.

Ředitelství vodních cest: V Nymburce se otevřelo nové veřejné přístaviště pro malá plavidla
Foto: Ředitelství vodních cest ČR
Popisek: Ředitelství vodních cest ČR

„Nymburské molo je druhým veřejným přístavištěm, které se letos pro turisty na Labi otevírá. Rozvoj rekreační plavby na labské vodní cestě i v celé České republice je naší dlouhodobou prioritou. Vytvářením moderní infrastruktury, jako jsou veřejná přístaviště, zpřístupňujeme řeky širší veřejnosti a podporujeme šetrnou formu turistiky, která přináší prospěch nejen vodním turistům, ale i městům a obcím na březích našich řek,“ říká ministr dopravy Martin Kupka. „V příštím týdnu otevřeme ještě veřejné přístaviště v Kolíně,“ dodává. 

„Naším cílem je vytvořit na českých vodních cestách síť kvalitních a dostupných přístavišť, která umožní bezpečné a komfortní zastavení rekreačních plavidel v atraktivních lokalitách. Každé nové přístaviště přispívá k větší atraktivitě vodní turistiky a podporuje její udržitelný rozvoj,“ říká Lubomír Fojtů, ředitel Ředitelství vodních cest, které je investorem a provozovatelem přístaviště. „Poprvé ve své historii bude přístav v Nymburce vybaven pro přistávání malých rekreačních lodí. Přístavní bazén zde vznikl v letech 1914-1919 během stavby jezu a byl dokonce vybaven železniční vlečkou. Před stavbou jezu místem dnešního přístavu dokonce přímo protékalo Labe, než byly jeho vody svedeny na nový pohyblivý jez.“

Veřejná přístaviště slouží turistům zdarma. V Nymburce je možné stát s lodí po dobu 48 hodin a za poplatek uhrazený pomocí čipové Přístavní karty, kterou získají od Ředitelství vodních cest ČR, doplnit pitnou vodu nebo čerpat elektřinu. 

Anketa

Přejete si v brzké době další návštěvu Volodymyra Zelenského v České republice?

1%
97%
hlasovalo: 13903 lidí

Přístaviště je umístěno přímo v ochranném přístavním bazénu a je konstruováno jako plovoucí. Díky tomu bude i za vyšších vodních stavů sloužit pro bezpečné vyvázání plavidel. Je složeno z plovoucích pontonů s dřevěnou palubou, které jsou pomocí speciálních rozpěr upevněné ke břehu tak, aby se mohly pohybovat nahoru a dolů v závislosti na kolísání hladiny řeky. Plovoucí molo má délku necelých 64 m, šířku 2,5 m a se břehem je propojeno bezbariérovou lávkou. K hlavnímu molu je připevněno 7 šikmých výložníků, které umožní vyvázání 14 malých plavidel maximální délky 20 m. Odběr vody a elektřiny do plavidel je zajištěn pomocí čtyř odběrných sloupků. Přístaviště osobních lodí bylo rovněž vybaveno přípojkou pitné vody pro plnění lodních tanků.

Zároveň s výstavbou přístaviště proběhly také práce na přilehlých komunikacích, jejichž investorem bylo město Nymburk. Před přístavištěm osobní lodní dopravy byla vybudována rozšířená zpevněná plocha se stojany na kola, kde mohou turisté bezpečně vyčkat na připlutí lodní linky.

„Rekonstrukce korza Na Přístavě představuje důležitý krok v dalším rozvoji nábřeží Labe a jeho využití pro obyvatele i návštěvníky města. Nový povrch v celé délce trasy, doplněný o obnovu mobiliáře, přispívá nejen ke komfortu, ale i bezpečnosti pohybu v této lokalitě. Velký důraz jsme kladli také na zajištění zázemí – přívod kanalizace ke Staré rybárně je důležitým předpokladem pro vybudování veřejných toalet, které zde dlouhodobě chyběly. Rozptylová plocha před přístavištěm u Šafaříkova mlýna navíc reaguje na rostoucí turistický ruch a přispívá ke zvýšení bezpečnosti cyklistů i pěších. Věřím, že tato investice, plně hrazená z rozpočtu města, posílí význam této části nábřeží jako atraktivního a funkčního veřejného prostoru,“ uvedl starosta Tomáš Mach.

„Jsme rádi, že jsme se mohli podílet na realizaci přístaviště v tak výjimečném prostoru, jako je historické centrum Nymburka. Stavba probíhala v úzké koordinaci s městem, což nám umožnilo bez větších komplikací zrekonstruovat i přilehlé komunikace. Výsledkem je funkční celek, který bude sloužit nejen rekreačním plavcům, ale i všem obyvatelům a návštěvníkům města,“ říká Jindřich Tautrman, jednatel společnosti STRABAG Water s.r.o., která je zhotovitelem stavby. 

Náklady na stavbu přístaviště, realizovanou Ředitelstvím vodních cest ČR ve výši 33 mil. Kč bez DPH, financoval Státní fond dopravní infrastruktury. Stavební náklady na rekonstrukci korza ve výši 10 mil. Kč bez DPH financovalo Město Nymburk.

Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC ČR) je organizační složkou státu, zřízenou Ministerstvem dopravy k zabezpečení přípravy a realizace výstavby a modernizace dopravně významných využívaných vodních cest a dalších staveb nutných pro provoz na vodních cestách.
Ředitelství vodních cest ČR rovněž provozuje veřejné přístavy a přístaviště i remorkér BESKYDY.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 3 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

JCCR: Jižní Čechy startují cyklosezonu 2025, ráj pro aktivní sportovce i rodiny s dětmi

22:08 JCCR: Jižní Čechy startují cyklosezonu 2025, ráj pro aktivní sportovce i rodiny s dětmi

Rekordně teplý nástup jara už dost možná řadu cyklistů nalákal na servis po zimě a první vyjížďky. O…