Focus agency: Fakta a mýty o klíšťatech

07.04.2014 12:05 | Zprávy

Pravděpodobně každý z nás už někdy našel na svém těle pochodující nebo už přisáté klíště, které si vybralo právě nás jako svého hostitele.

Focus agency: Fakta a mýty o klíšťatech
Foto: kr-stredocesky.cz
Popisek: Les, ilustrační foto

Klíště obecné je roztoč s charakteristickou stavbou těla, který se živí sáním krve, v horším případě Vaší, v lepším případě Vašeho domácího mazlíčka, a představuje tak nebezpečí v podobě přenášených nemocí. Jedním z nejzávažnějších virových onemocnění mozku, která klíšťata přenáší, je klíšťová encefalitida (známá také jako klíšťovka), která může mít pro člověka i velmi závažné následky.

Proti klíšťatům bychom se měli snažit chránit, ale především je důležité vědět, jak s nimi zacházet. Určitě jste slyšeli mnoho zaručených způsobů, co na tyto drobné tvory platí, ale mnohé z nich možná byly jen časté mýty, které tohoto roztoče doprovází. Pojďme se podívat na nejzajímavější fakta a mýty o klíšťatech a klíšťové encefalitidě.

  1. Mýtus – Na klíště narazím jenom v zarostlých oblastech nebo na mě skočí z listnatého stromu

Fakta – Klíšťata nejčastěji žijí v trávě a keřích, které jsou vysoké mezi 20 cm a 60 cm od země, nemusíte na tohoto tvora narazit, jenom pokud se právě prodíráte houštím v lese, můžete se s ním setkat i na běžné procházce v parku, nebo při práci na zahradě. V žádném případě na Vás klíště neskočí ze stromu[1], jak se často traduje, není to žádný parašutista, raději číhá ukryté na porostu. Jeho tajemství tkví v přípravě před uchycením - přední pár nohou vztyčí jako lapače, aby se mohlo ve vhodné chvilce přichytit na svého hostitele.

  1. Mýtus – Nebezpečná klíšťata se nachází jenom v některých oblastech ČR

Fakta – Česká republika patří v rámci EU mezi země s nejvyšším výskytem klíšťat infikovaných klíšťovou encefalitidou, až 25% ze všech případů klíšťové encefalitidy hlášených na území EU za posledních 40 let bylo evidováno v ČR.[2] V roce 2013 bylo v ČR hlášeno 625 případů klíšťové encefalitidy.[3] Pravdou je, že nejvíce případů bylo zaznamenáno v Jižních a Západních Čechách, setkat se s nimi ale můžete na území celé republiky. Kromě encefalitidy Vás klíšťata mohou nakazit také Lymskou boreliózou. Aktivitu klíšťat můžete sledovat i na webu Ministerstva zdravotnictví nebo Českého hydrometeorologického ústavu.

  1. Mýtus – Pokud najdeme přisáté klíště, musíme ho nejdříve utopit a tělo i s kusadly nejlépe odstraníme točením proti směru hodinových ručiček. Samotné klíště zlikvidujeme tak, že ho rozmáčkneme nebo spálíme

Fakta – Tento mýtus je asi nejrozšířenějším. Klíště není potřeba točit, spíše docílíte toho, že se oddělí hlava s kusadly klíštěte od zbytku těla a jejich odstranění bude více komplikované. Správný postup je zakápnout klíště dezinfekčním roztokem a pomocí pinzety (v lepším případě máte speciální kleštičky) klíště jemně uchopit a kývavým pohybem jej pomalu vytáhnout, místo poté vydezinfikujte.[4] Vyjmuté klíště pak spláchněte do toalety - to je jedna z možností, jak se můžete klíštěte bezpečně zbavit. Pokud ho totiž rozmáčknete (a ještě k tomu mezi prsty!), můžete jen rozšířit infekci. Také se nabízí možnost klíště jednoduše vyhodit do odpadkového koše, ale počítejte s tím, že se na první pohled mrtvé klíště může vydat na průzkum po vaší domácnosti. Spálení klíštěte by se mohlo zdát také jako dobrý způsob likvidace, ale riskujete, že popálíte sebe, někoho kolem sebe nebo zapálíte něco ve Vašem okolí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jihomoravský kraj: Ceny kraje za rok 2024

22:31 Jihomoravský kraj: Ceny kraje za rok 2024

Silné lidské příběhy, výjimečné výkony, celoživotní práce, odvaha i kreativita.