HK ČR: Nechceme návrat podvodných arbitráží, které v minulosti poškodily podnikatele

10.06.2013 12:19

Striktní pravidla pro rozhodčí soudy platná od dubna 2012 má rozvolnit změna zákona o rozhodčím řízení, která je součástí doprovodné legislativy k novému občanskému zákoníku. Znovu se tak otevírají dveře podvodným arbitrážím, které v minulosti poškodily řadu podnikatelů.

HK ČR: Nechceme návrat podvodných arbitráží, které v minulosti poškodily podnikatele
Foto: Archiv
Popisek: Hospodářská komora - logo

Změnu zákona již schválil sněmovní ústavně-právní výbor a na červnové schůzi sněmovny se o ní bude hlasovat ve druhém čtení. „Hospodářská komora České republiky apeluje na poslance napříč politickým spektrem, aby ve druhém čtení tuto změnu zákona o rozhodčím řízení odmítli. Nechceme, aby se vrátily podvodné arbitráže, které v minulosti poškodily řadu podnikatelů,“ vysvětluje prezident HK ČR Petr Kužel.

„Považujeme za důležité na tento nebezpečný přílepek veřejně upozornit. Je chyba měnit pravidla, která pomohla obnovit pošramocenou důvěru v rozhodčí řízení,“ obhajuje prezident Kužel dosavadní právní úpravu. Podle ní musí být ke každé obchodní smlouvě vždy přiložena pravidla, která jasně definují proces případného rozhodčího řízení. Právě toto opatření posilující transparentnost rozhodčího řízení mezi podnikateli a firmami má být změnou zákona odstraněno.

Tzv. doprovodný zákon k rekodifikaci občanského práva nemá provádět jiné změny než ty, které souvisejí s účinností nového občanského zákoníku. Odstranění povinnosti přikládat k rozhodčím smlouvám mezi firmami pravidla je nestandardním přílepkem, protože věcně mění konkrétní ustanovení zákona o rozhodčím řízení.

Hospodářská komora České republiky je spolu s Agrární komorou od roku 1995 střešní organizací, při které funguje stálý rozhodčí soud. Ten patří dlouhodobě k nejvýznamnějším mezinárodním arbitrážním institucím. Svým přístupem k moderním trendům arbitráže je v evropském i celosvětovém měřítku pozitivně vnímaným subjektem schopným transparentně a kvalitně administrovat jemu příslušné spory.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komora.cz

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

CzechTourism: Zástupci Česka bodovali na veletrhu cestovního ruchu v Dubaji

13:04 CzechTourism: Zástupci Česka bodovali na veletrhu cestovního ruchu v Dubaji

Po třech letech zprostředkovala Česká centrála cestovního ruchu – CzechTourism ve spolupráci se Zast…