HZS ČR: Do pomoci našemu zdravotnictví je aktuálně zapojeno již 441 hasičů

07.01.2021 19:03

Epidemie nového koronaviru Covid – 19 zaskočila celou společnost intenzitou i dopady na naše zdravotnictví. Hasičský záchranný sbor České republiky (HZS ČR), kromě plnění svých běžných úkolů, jako je hašení požárů, vyprošťování osob z havarovaných vozidel, likvidace chemických havárií, příjem a organizování humanitární pomoci, civilní ochrana, integrovaný záchranný systém a další, plní v souvislosti se zvládáním aktuální situace také tzv. „mimořádný úkol“, a to formou pomoci našemu zdravotnictví.

HZS ČR: Do pomoci našemu zdravotnictví je aktuálně zapojeno již 441 hasičů
Foto: HZS ČR
Popisek: logo Hasičského záchranného sboru České republiky

V rámci tohoto mimořádného úkolu se k dnešnímu dni zapojilo již 441 příslušníků HZS ČR do pomoci v nemocnicích či zdravotnických zařízeních, po celé České republice. Kromě 32 odběrových týmů, pro odběr vzorků v rámci testování Covid – 19 (antigenní testy i PCR testy) napříč republikou, působí naši hasiči také jako zdravotní a ošetřovatelská péče pro pacienty na Covid oddělení a oddělení „Emergency“ v nemocnicích, rozvážejí očkovací vakcíny do nemocnic a očkovacích center, zajišťují zázemí pro tzv. drive-in odběrová místa, obsluhují rezervační systémy odběrových a očkovacích center, trasují, logisticky pomáhají s navyšováním lůžkové kapacity zdravotnických zařízení, pomáhají s převozem lékařského materiálu, přístrojů a ochranných pomůcek anebo s převozem zdravotnického materiálu.

Například 104 hasičů je zapojeno do pomoci zdravotnictví v Karlovarském kraji, kde 64 z nich pomáhá přímo se zdravotní a ošetřovatelskou péčí v nemocnicích v Karlových Varech, v Chebu, a v Sokolově, a také na Covid centru v Nemocnici Mariánské Lázně a v zařízení následné rehabilitační a hospicové péče REHOS v Nejdku. Kromě toho odebírají karlovarští hasiči vzorky, provádějí desinfekci či rezervují termíny na provedení odběrů či očkování.  V Jihomoravském kraji najdete hasiče například ve Fakultní nemocnici u sv. Anny nebo ve Fakultní nemocnici Brno Bohunice. Celkem 38 hasičů z HZS Kraje Vysočina se podílí na zajištění odběru vzorků pro antigenní testy i testy PCR testy, včetně odběrů vzorků v dětských domovech, zajištění provozu v drive-in stanech, desinfekci zdravotnických zařízení, a dalších činnostech. V Praze se střídá celkem 20 hasičů v rámci nasazení v odběrových týmech ve Všeobecné fakultní nemocnici a v Thomayerově nemocnici. Ve Středočeském kraji působí celkem 16 hasičů ve třech odběrových týmech, kteří odebírají vzorky v nemocnicích ve Slaném a v Sedlčanech, a jeden mobilní odběrový tým, který působí v celém kraji. V Moravskoslezském kraji pomáhají naši příslušníci například ve Slezské nemocnici Opava či v Nemocnici s poliklinikou v Havířově. Každý týden budou příslušníci HZS MSK také rozvážet očkovací vakcíny do 15 zdravotnických zařízení. V Plzeňském kraji trasuje 10 hasičů, dalších 19 členů odběrových týmů HZS působí ve Stodské nemocnici a také  jako mobilní odběrový tým.

Aktuální počty příslušníků HZS ČR zapojených do pomoci našemu zdravotnictví podle HZS krajů: PHA 20, SČK 16, KVK 104, JMK 42, ULK 16, LIK 11, PLK 39, JČK 28, KHK 22, PAK 16, VYK 38, OLK 32, MSK 27, ZLK 30.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Tisková zpráva

Jan Kuchař byl položen dotaz

Co říkáte na tento návrh?

Pořádně slyšíme o úsporách, ale nikdo z politiků nejde příkladem. Jestli není možné, abyste si zmrazili platy – prý kvůli tomu, že by se to týkalo třeba i soudců, proč ještě nikdo nepřišel s tím, aby se platy politiků staly samostatnou skupinou? Pak by bylo přeci vše vyřešeno. Není vše ostatní z vaš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Celní správa: Z potravin zelená energie

22:16 Celní správa: Z potravin zelená energie

Pardubičtí celníci zajišťovali přímý dohled nad likvidací potravin. Téměř 7 tun mražených výrobků vč…