Hnutí Duha: Dobrovolníci odpracovali letos více než 2500 hodin po celé ČR pro rozmanitou a divokou přírodu

26.08.2017 9:53 | Zprávy

V neděli končí 20. ročník Týdnů pro divočinu Hnutí DUHA

Hnutí Duha: Dobrovolníci odpracovali letos více než 2500 hodin po celé ČR pro rozmanitou a divokou přírodu
Foto: hnutiduha.cz
Popisek: Hnutí Duha - logo

Zachycením divoké přírody Bílých Karpat na malířské plátno skončí poslední z letošních Týdnů pro divočinu [1], akcí na pomoc přírodě, které už dvacet let pořádá Hnutí DUHA. V tomto roce přes 70 dobrovolníků pomáhalo na Strakonicku, v Bílých Karpatech, na Šumavě a Králickém Sněžníku. Za letošních zhruba 2500 odpracovaných hodin vystavěli desítky individuálních oplocenek kolem stromků a ochránili je tak před zvěří. Obnovovali také v minulosti poškozená rašeliniště a pomohli tak udržování vody v krajině. Reportáž ze Soumarského rašeliniště na Šumavě zachycuje, jak to na týdnech probíhá (video ZDE) [2].

Letos také dobrovolníci pomáhali udržovat turistické stezky, opravovali studánky nebo značili doupné stromy, které zůstanou stát a budou domovem ptáků hnízdících v dutinách. Při nepříznivém počasí debatovali o významu ochrany divoké přírody a s místními znalci si povídali o jedinečnosti oblasti, kde pomáhali.

Za dvacetiletou historii se Týdnů zúčastnilo přes 1900 lidí, kteří na celkem 131 týdenních pobytech za sebou zanechali víc než 68 tisíc hodin náročné dobrovolné práce. Přírodě pomáhali v Beskydech, Bílých Karpatech, na Svitavsku, v Jeseníkách, Jizerských horách, Moravském krasu, Podyjí, Strakonicku, na Šumavě a jinde. Účastníci pestrého věku i profesí vysazovali buky, javory, jedle a jeřáby, chránili stromky proti přemnoženým býložravcům, sbírali semena nebo zahazovali a přehrazovali odvodňovací rýhy v rašeliništích. Vyznačovali také doupné stromy, vysazovali biokoridory, počítali semenáčky z přirozené obnovy, obnovovali studánky, udržovali turistické trasy a prožívali pro každého jiné, unikátní sepětí s přírodou.

Týdny pro divočinu jsou dnes pro už stovky lidí synonymem nezapomenutelného pobytu v přírodě, aktivního odpočinku a pomoci divočině, lesu a krajině. S jejich pořádáním začalo Hnutí DUHA už v roce 1998 a při přípravě prvního ročníku se inspirovalo ve Švýcarsku, kde podobné pracovně-vzdělávací pobyty v terénu pořádají už desítky let.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Dobrý den.

Čeho se bojíte víc? STAČILA nebo SPOLU?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nadace ČEZ: Čtyři nasvícené přechody zvýší bezpečnost chodců v Kosmonosích

16:26 Nadace ČEZ: Čtyři nasvícené přechody zvýší bezpečnost chodců v Kosmonosích

Hned čtyři přechody pro chodce v Kosmonosích jsou nově nasvícené díky finanční podpoře Nadace ČEZ. V…