Inflace se v prosinci 2016 vrátila po čtyřech letech na cíl ČNB

10.01.2017 21:12

Komentář ČNB ke zveřejněným údajům o vývoji inflace v prosinci 2016

Inflace se v prosinci 2016 vrátila po čtyřech letech na cíl ČNB
Foto: Česká národní banka
Popisek: Česká národní banka, logo.

Podle dnes zveřejněných údajů vzrostla cenová hladina v prosinci 2016 meziročně o 2 %. Inflace se tak po čtyřech letech pohybu pod cílem ČNB vrátila v samém závěru loňského roku na její 2% cíl. Po očištění o primární dopady změn nepřímých daní se spotřebitelské ceny v prosinci 2016 meziročně zvýšily o 1,9 %.

Celková meziroční inflace byla v prosinci o 0,7 procentního bodu nad prognózou ČNB. Prvním důvodem byl – podobně jako v listopadu – rychlejší než očekávaný růst cen potravin. Zhruba ve stejné míře se vedle toho na zmíněné odchylce od prognózy podílela i vyšší než očekávaná korigovaná inflace bez cen pohonných hmot, která se v prosinci znatelně zvýšila. V tomto ukazateli jádrové inflace se již delší dobu pozitivně projevuje pokračující růst domácí ekonomiky a zvyšující se dynamika mezd. V prosinci se navíc přidaly cenové dopady zavedení elektronické evidence tržeb v odvětví stravování a ubytování, jejichž příspěvek do celkové inflace lze odhadnout na jednu až dvě desetiny procentního bodu. Malou odchylku od prognózy inflace v opačném směru zaznamenaly naproti tomu regulované ceny a v nepatrné míře i ceny pohonných hmot.

K dosažení 2% cíle došlo dříve oproti tomu, co prognóza ČNB očekávala. Rychlejší než prognózovaný nárůst inflace v závěru loňského roku lze nicméně považovat za důsledek jednorázových vlivů pramenících z tradičně kolísavého vývoje cen některých druhů potravin a ze zavedení elektronické evidence tržeb v odvětví stravovacích a ubytovacích služeb. Proinflační dopad uvedených vlivů do meziročního cenového růstu přitom ke konci letošního roku vyprchá. V opačném směru bude navíc v letošním roce působit stávající prognózou neočekávané další snížení regulovaných cen zemního plynu pro domácnosti. Současně zůstává v platnosti vyznění stávající prognózy, pokud jde o fundamentální faktory inflace. Domácí náklady nadále znatelně porostou na celém horizontu prognózy vlivem zvyšujících se mezd i ceny kapitálu v podmínkách pokračujícího růstu ekonomické aktivity. Zároveň již rychle vyprchává protiinflační působení dovozních cen vyvolané poklesem cen průmyslových výrobců v eurozóně. Podle stávající prognózy ČNB – předpokládající používání kurzu jako nástroje měnové politiky do poloviny letošního roku – tak inflace na horizontu měnové politiky mírně přesáhne 2% cíl ČNB.

Tomáš Holub, ředitel sekce měnové

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Asociace soukromého zemědělství: Hrozí českým včelařům další kolapsový rok?

14:21 Asociace soukromého zemědělství: Hrozí českým včelařům další kolapsový rok?

Od druhé poloviny září letošního roku přibývají mezi včelaři zprávy o úhynech včelstev. Roste počet …