Zakladatel Společnosti pro obranu svobody projevu Daniel Vávra vystoupil na Konzervativním kempu s projevem, v němž zhodnotil vývoj svobody slova v uplynulém roce. Připomněl udílení cen SOSP a varoval, že místo očekávaného zklidnění po amerických volbách se situace zhoršila. „V uplynulém novém roce bylo jednou z našich stěžejních akcí udílení cen za svobodu projevu. Tam jsem na závěr řekl, že jsem zvědav, protože bylo krátce po amerických volbách, jestli bude ty ceny ještě udílet za co i příští rok. Bylo to v atmosféře, kdy se zdálo, že přichází změna kurzu a události v Americe vezmou vítr z plachet i tomu omezování svobod a progresivcům, kteří to prosazují v EU a u nás. Což by znamenalo, že bychom se mohli hibernovat a ceny by nebylo udílet komu, protože by nebylo za co.“ uvedl Vávra, že v té chvíli doufali, že se společenský tlak na svobodu projevu zmírní natolik, že nebude třeba oceňovat odvahu v této oblasti.
To se ale rychle ukázalo jako iluze. „To mi ale nedošlo, co bude následovat. Po chvilkovém zmatku se stal ve skutečnosti pravý opak – a možná v hrůze z toho, že by se něco takového jako v USA mohlo stát i tady, nabral boj s dezinformacemi poměrně intenzivní rozměry. Naše obavy se začaly naplňovat ještě horším způsobem,“ pokračoval ve svém projevu.
Vrátil se ještě k samotnému vzniku organizace. Připomněl, že hlavní impulz k jejímu založení v roce 2021 bylo tehdy sílící mazání příspěvků a rušení účtů na sociálních sítích, které se později ukázalo jako předzvěst hlubšího problému. „Připomněl bych, proč my jsme vlastně SOSP zakládali. Bylo to v roce 2021 a naším hlavním impulzem tehdy bylo něco, co se dnes může zdát zcela banální. A to byla stupňující se cenzura uživatelů ze strany sociálních sítí, kde si ještě všichni pamatujete, že byl vymazán úřadující americký prezident. Za zmínky některých témat nebo kontroverzních jmen se dokonce rušily účty. Médiím se špatnými názory se zcela rušily účty,“ uvedl.
Varoval, že umlčování jedné části názorového spektra a naopak zesilování jiné pomocí algoritmů mohlo mít přímý dopad na demokracii. „My jsme se obávali, že by to mohlo vést k ovlivňování voleb – když se jednu straně podaří dost výrazně umlčet a druhou naopak pomocí algoritmu zveličovat a zesilovat její hlas. To by samozřejmě mohlo ovlivnit volby.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská