Liberecký kraj: Krajské protikorupční pracoviště mystifikuje veřejnost. Žaloba by byla kontraproduktivní

04.08.2015 15:31

Další zkreslené informace týkajících se veřejných zakázek na dopravní obslužnost v Libereckém kraji zveřejnilo podle představitelů Libereckého kraje minulý týden Krajské protikorupční pracoviště (KPKP). Organizace (součást Čmeláku, jež zřizuje náměstek primátora a krajský zastupitel Jan Korytář) veřejnost opakovaně klame i přesto, že Liberecký kraj a krajský koordinátor veřejné dopravy společnost KORID LK, spol. s r.o. jí průběžně poskytují aktuální informace o průběhu veřejné zakázky i o stavu dopravní obslužnosti v kraji.

Liberecký kraj: Krajské protikorupční pracoviště mystifikuje veřejnost. Žaloba by byla kontraproduktivní
Foto: Liberecký kraj
Popisek: Vladimír Mastník, radní LK pro resort dopravy

Příkladem zkreslování KPKP je například částka 4,1 mld. Kč., kterou by kraj měl uhradit za autobusovou dopravní obslužnost za období 10 let. Od této sumy je ale potřeba odečíst 1,7 mld. Kč, což je odhad tržeb od cestujících. To znamená, že přibližná částka, jíž kraj zaplatí je 2,4 mld. Kč.

KPKP opakovaně a záměrně mystifikuje občany srovnáním nabídek u dvou zakázek – zajištění dopravní obslužnosti na deset let a přechodné zabezpečení na dva roky.

Liberecký kraj prostřednictvím koordinátora veřejné dopravy KORID LK neustále veřejnosti i krajským zastupitelům vysvětluje jejich rozdíly. Z nich je naprosto patrné, že nelze srovnávat ceny za jeden kilometr u dvou naprosto odlišných zakázek. Bohužel KPKP nikde neuvádí, že v letošním roce se v kraji jezdí na kilometr o 2,5 až 3 Kč levněji než v předchozích letech.

Zarážející je i tvrzení KPKP vydané v tiskové zprávě dne 29. července 2015, že v současné době jezdí dopravci bez veřejné soutěže. „Odborníci“ v KPKP neznají ani základní typy řízení dle zákona o zadávání veřejných zakázek. KPKP uvádí, že kraj formou jednacího řízení bez uveřejnění nemohl v rámci přechodného stavu (tzv. dvouletá zakázka) postupovat. Vědomě se už ale nezmiňuje o tom, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), sice zatím nepravomocně, rozhodl, že Liberecký kraj postupoval v rámci veřejné zakázky na přechodné období v souladu se zákony.

ÚOHS délku přezkoumání zdůvodňuje složitostí zakázky. Liberecký kraj zašle předsedovi ÚOHS dotaz k rozhodnutí o podaném rozkladu. Ve věci termínu vydání rozhodnutí Liberecký kraj, osobně za účasti radního pověřeného řízením resortu dopravy Vladimíra Mastníka, jednal s předsedou ÚOHS již na podzim roku 2014. „Na základě tohoto jednání mělo být rozhodnutí vydáno nejpozději do konce ledna letošního roku. Zastáváme názor, že podání žaloby na nečinnost na správní orgán je kontraproduktivní. Lze jen těžko říct, zda by to vedlo k rychlejšímu rozhodnutí,“ říká radní Vladimír Mastník.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo spravedlnosti: Vítězství v soutěži Úřednický čin roku

22:04 Ministerstvo spravedlnosti: Vítězství v soutěži Úřednický čin roku

Ministerstvo spravedlnosti gratuluje týmu z odboru strategie a koncepce justice, který získal presti…