MZV: Ministři zahraničí EU dojednali dohodu o společném nákupu munice pro Ukrajinu

22.03.2023 15:16 | Tisková zpráva

Ruská agrese na Ukrajině, především další vojenská podpora pro Ukrajinu s důrazem na munici, dále vývoj politické a ekonomické situace v Tunisku, další sankce vůči Iránu kvůli porušování lidských práv. To byla hlavní témata setkání ministrů zahraničí členských států EU, které se uskutečnilo 20. března 2023 v Bruselu.

MZV: Ministři zahraničí EU dojednali dohodu o společném nákupu munice pro Ukrajinu
Foto: Archiv MZV
Popisek: Černínský palác, sídlo Ministerstva zahraničních věcí

Českou delegaci vedl ministr zahraničí Jan Lipavský. Kromě samotného jednání Rady ve formátu ministrů zahraničí se uskutečnilo i společné zasedání s ministry obrany. Ministři v tomto rozšířeném formátu hovořili především o vojenské pomoci Ukrajině v podobě urychlení dodávek munice a dále o implementaci Strategického kompasu EU. V rámci diskuze pak dosáhli mj. dohody o společném nákupu munice pro Ukrajinu, které Česko od samého počátku velmi silně podporuje.

Před zahájením samotné Rady se šéf české diplomacie zúčastnil zahajovacího ceremoniálu Evropského humanitárního fóra, které se věnuje nutnosti zvýšení humanitární pomoci a její efektivity v souvislosti s měnící se geopolitickou situací. „Česko plně podporuje veškeré aktivity směřující k efektivní humanitární pomoci, a to nejen při ruské agresi na Ukrajině,“ uvedl Lipavský.

Anketa

Měla by být Markéta Pekarová Adamová odvolána z funkce předsedkyně Sněmovny?

98%
2%
hlasovalo: 38504 lidí

První bod dopoledního bloku jednání, kterého se distančně účastnil též ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba, se věnoval již tradičně ruské agresi na Ukrajině. Šéfové diplomacií evropské sedmadvacítky hovořili o globálních dopadech ruské agrese na Ukrajině, sankcích vůči Rusku, potravinovém zabezpečení a o odpovědnosti za zločiny páchané Ruskem na Ukrajině. Neopomenuli ani evropskou perspektivu Ukrajiny, které Evropská rada loni v červnu udělila kandidátský status.

V pořadí druhým jednacím bodem byla situace v Tunisku. Ministři se zaměřili na vývoj po nedávných parlamentních volbách, které provázelo zásadní porušování mezinárodních volebních standardů a extrémně nízká volební účast. Země také čelí zásadním ekonomickým problémům, jejichž další prohloubení by mohlo zesílit migrační toky do Evropy. EU se bude situací v Tunisku intenzivně věnovat.

Ministři se také shodli na Závěrech Rady k Afghánistánu a potřeby tlaku na obnovu práva žen a dívek v zemi. Druhé Závěry se týkaly priorit Evropské unie v Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.

V odpoledním bloku jednání zasedli ministři zahraničí společně s ministry obrany a věnovali se tématu implementace Strategického kompasu EU a vojenské podpoře Ukrajiny. Česko uvítalo zprávu o výsledcích Strategického kompasu EU jeden rok po jeho přijetí. Jedná se o nástroj, který v horizontu 5-10 let výrazně zvýší bezpečnost Evropské unie a jejích členů.

Velmi důležité bylo dosažení dohody o urychlení dodávek munice pro Ukrajinu, včetně společného nákupu a výroby munice pro Ukrajinu. „Ukrajinci musí mít přístup k dostatečnému přísunu kvalitní munice, aby Putina porazili a dosáhli tak férového míru. Velice proto oceňuji dosažení dohody. Evropská unie tak zase výrazně přispěje k bojeschopnosti Ukrajiny,“ uzavřel Lipavský.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Tisková zpráva

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Sankce

Je pravda, že Rusko válčí i přes sankce, ale jakou jinou páku na něj použít? Nebo byste nedělal nic a jen přihlížel ruské agresi?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

BESIP: Česká republika získala na evropském finále dopravní soutěže bronz

7:14 BESIP: Česká republika získala na evropském finále dopravní soutěže bronz

Česká republika dosáhla i letos na mezinárodní úrovni dalšího velkého úspěchu – na evropském finále …