Ministerstvo dopravy: Mise Zero-G má velitelku, pátou členkou posádky bude Jana Plodková

14.03.2025 22:03 | Tisková zpráva

Velitelská posádka projektu Zero-G je kompletní. Dvacítku nejúspěšnějších mladých vesmírných nadšenců, kteří v uplynulém půlroce prošli intenzivním testováním, demonstrujícím skutečný proces výběru astronautů, doprovodí na palubě parabolického letu pětičlenná velitelská posádka.

Ministerstvo dopravy: Mise Zero-G má velitelku, pátou členkou posádky bude Jana Plodková
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministerstvo dopravy

Kadetům bude velet český astronaut ve výcviku Aleš Svoboda a doprovodí je i velitelé jednotlivých částí letounu, a to Yemi A.D., Jan Spratek, Simon Klinga a Jana Plodková, známá z kultovního seriálu Kosmo. Projekt Zero-G tak nejen že přibližuje budoucím generacím realitu kosmického výzkumu, ale zároveň inspiruje k většímu zapojení dívek a žen do světa vědy a technologií. 

Mise Zero-G (ZDE), která je součástí národního projektu Česká cesta do vesmíru (ZDE), odstartuje už 30. března. Speciálně upravený Airbus 310 společnosti Novespace odstartuje ze třetího terminálu pražského letiště a během přibližně tříhodinového letu bude provádět parabolické manévry, které na palubě na několik minut vytvoří stav beztíže. 

Posádka letu Zero-G, kterou bude tvořit skupina dvaceti nejúspěšnějších studentů a studentek z celé České republiky, pět velitelů a několik ambasadorů z řad známých osobností, si tak okusí to, co zažívají pouze astronauti na oběžné dráze. „Zažít stav beztíže na vlastní kůži je něco, co se většině lidí nikdy nepoštěstí. Díky projektu Zero-G však tato možnost otevírá dveře mladým talentům z celého Česka. Věřím, že právě tato zkušenost v nich posílí nejen zájem o vesmír, ale také chuť podílet se na technologickém a vědeckém pokroku, který má pro naši zemi strategický význam. Posilování českého kosmického průmyslu a vědy totiž začíná právě motivací nové generace,“ říká k projektu Zero-G ministr dopravy Martin Kupka, pod jehož resort kosmické aktivity spadají. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Čí je to vina?

Tvrdíte, že jinde financování veřejnoprávních médií funguje, díky vysoké politické kultuře. Proč není možná i u nás? Je pravda, že kdo víc sleduje jak spolu jednáte, je to děs a zlepšení nepřispíváte ani jedna strana. A jestli projde ta změna financování, jako že as projde. Co budete dělat dál? Proč...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český Těšín: Hlasování PaRo 2026 začíná

16:46 Český Těšín: Hlasování PaRo 2026 začíná

Naši občané i letos ukázali, že jim na našem městě záleží! Do participativního rozpočtu (PaRo) posla…