Autoři z Psychologického ústavu Akademie věd ČR věří, že výstava přinese zábavu i poučení a vzbudí zvídavost a touhu dozvědět se víc o tajích lidské mysli.
Výstava na příkladu optických klamů seznamuje návštěvníky s některými principy lidského zrakového vnímání. „Využití klamů a jiných příkladů omylnosti a ovlivnitelnosti lidského zraku je k takové demonstraci mimořádně vhodné. Návštěvník výstavy bude vidět neexistující podněty, a naopak neuvidí ty existující. Kamarádi se před očima promění v obry a trpaslíky. Nehybné obrázky se začnou zdánlivě pohybovat, prostor se bude jevit deformovaný. Návštěvník zakusí pocit, že se očima dotýká předmětů, a nahlédne i dovnitř svého těla. Tato zkušenost ovšem nemá za cíl přesvědčit o omylnosti nebo nefunkčnosti lidského zraku. Namísto toho ukazuje zrakové vnímání jako mentální, tvořivý proces organizace a interpretace informací a vjem jako adaptivní výsledek tohoto procesu.“, uvedl doc. Radovan Šikl, jeden z autorů výstavy z Psychologického ústavu Akademie věd ČR.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva