Ombudsman: Matka získala po zastání rodičovský příspěvek ve výši okolo 280.000 korun

09.01.2025 10:34 | Tisková zpráva

Stěžovatelka žije s dítětem v České republice, odkud pracuje na dálku z domu pro zaměstnavatele se sídlem v Portugalsku. Úřad práce proto rozhodl, že nemá nárok na rodičovský příspěvek v Česku, protože je zaměstnaná v Portugalsku, kde pracuje také otec dítěte. Dle platných právních předpisů ale matka neměla nárok na rodičovský příspěvek v Portugalsku, protože primární stát pro výplatu je pro ni Česká republika. Matka se proto obrátila na ombudsmana, díky kterému získala český rodičovský příspěvek v celkové výši 278 250 korun.

Ombudsman: Matka získala po zastání rodičovský příspěvek ve výši okolo 280.000 korun
Foto: ochrance.cz
Popisek: Veřejný ochránce práv - logo

Úřad práce České republiky spolu s Ministerstvem práce a sociálních věcí uplatnily při rozhodování tzv. koordinační nařízení dle předpisů EU. Cílem bylo určit, kde má matka pobírat rodičovský příspěvek. Jednalo se o zcela správný postup. Úřady ale pochybily, když určily primárním státem pro výplatu Portugalsko. ,,Matka úřadům doložila, že skutečně žije a pracuje v České republice, a to několika možnými způsoby. Úřadu práce vydala také potvrzení, že využila možnost práce z domu do 3 let věku dítěte tak, jak to umožňuje portugalský zákon. Dospěl jsem proto k závěru, že má matka nárok na český rodičovský příspěvek, protože svou práci vykonává v podstatném rozsahu z České republiky. Dle zákona se jedná o primární stát k výplatě tohoto příspěvku. Proto jsem požadoval nápravu, abych matce pomohl k tomu, na co má nárok,“ uvedl ombudsman Stanislav Křeček.

Koordinační nařízení dle nařízení Evropského parlamentu a Rady č. 883/2004, ze dne 29. dubna 2004

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Memorandum urychlí energetické stavby na státních pozemcích

11:49 ČEZ: Memorandum urychlí energetické stavby na státních pozemcích

Sladit a urychlit vznik staveb distribuční soustavy na státních pozemcích je cílem memoranda s Lesy …