Potvrzení o žití vyžadují státy od důchodců žijících mimo jejich území, aby se vyhnuly případnému přeplatku na důchodu, který by zaslaly již zemřelému. Díky zásahu ombudsmana Ministerstvo vnitra tento poplatek odstranilo pro seniory, kteří pobírají důchod z členského státu Evropského hospodářského prostoru a z ostatních států, s nimiž má Česká republika smluvní vztahy v oblasti sociálního zabezpečení („smluvní státy“).
Ověření podpisu na potvrzení o žití určeném českým plátcům důchodů (zejména České správě sociálního zabezpečení) je ze zákona osvobozeno od správního poplatku. Smlouvy o sociálním zabezpečení a právo Evropské unie zaručují důchodcům, kteří pobírají důchod ze smluvního státu, stejné zacházení jako důchodcům českým. Jejich podpisy na potvrzení o žití by tedy měly být českými úřady ověřovány zdarma.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva
Pokorná Jermanová (ANO): Emisní povolenky schválila Fialova vláda a teď proti tomu falešně bojuje
A kdo schválil a podepsal Green Deal? A co jste udělali pro jeho zrušení, jak jste slibovali? Podle mě jste jak jeden za 18 a druhý bez dvou za 20
Další články z rubriky

11:14 Finanční správa se soustředí na stovky milionů nepřiznaných tržeb e-shopů
Finanční správa spustí na konci srpna kontrolní akci s názvem EMPORION, ve které se zaměří na přizná…
- 7:33 ČSÚ: Meziroční růst cen potravin opět zrychlil
- 22:42 Česká pošta: Zpráva o udržitelném rozvoji za rok 2024
- 19:44 SFŽP: O hrdinech zelené energie i spravedlivé transformaci
- 16:47 Ústavní soud: K právním okolnostem aktivního ukončení života
- 13:43 Nadace ČEZ: Osvětlení přechodu zvýší bezpečnost chodců v Lázních Bohdaneč