Po šetření ombudsmanky mění Česká školní inspekce postup při kontrole hospodaření škol

07.11.2017 15:07 | Zprávy

Pokud ČŠI při kontrole zjistí, že škola neefektivně čerpá prostředky ze státního rozpočtu, bude svá zjištění důsledně předávat krajskému úřadu, aby se mohl hospodařením školy zabývat, vyvodit důsledky a zajistit nápravu. Po šetření ombudsmanky instruoval ústřední školní inspektor ČŠI ředitele všech inspektorátů, aby takto postupovali. Rovněž v tomto smyslu upravil interní předpisy ČŠI.

Po šetření ombudsmanky mění Česká školní inspekce postup při kontrole hospodaření škol
Foto: ochrance.cz
Popisek: Veřejný ochránce práv - logo

K důslednějšímu postupu přimělo Českou školní inspekci šetření ombudsmanky vycházející ze stížnosti na nedostatečnou kontrolu v základní škole v Libereckém kraji. Stěžovatel se na ČŠI obrátil s upozorněním, že škola porušuje finanční kázeň a plýtvá finančními prostředky ze státního rozpočtu. Poukazoval přitom na případ, kdy ředitel vyplácel jedné z učitelek plat, aniž by jí stanovil rozsah hodin přímé pedagogické činnosti, což je v rozporu se zákonem. Podle stěžovatele se ředitel snažil učitelku přimět k ukončení pracovního poměru, proto jí mj. neurčil jednoznačný rozsah práce. Učitelka se totiž vrátila do zaměstnání po skončení rodičovské dovolené, jenže ředitel mezitím přijal na její místo jinou učitelku a uzavřel s ní smlouvu na dobu neurčitou. Vracející se učitelce neúspěšně zkoušel dát výpověď pro nadbytečnost a poté hledal jiné způsoby, jak ji přimět k odchodu. Jedním z nich bylo i nestanovení rozsahu přímé pedagogické činnosti, čímž však porušil zákon o pedagogických pracovnících.

Podle zjištění ombudsmanky provedla Česká školní inspekce ve škole opakovaně kontrolu a potvrdila porušení zákona, neefektivní nakládání s finančními prostředky státního rozpočtu a podezření na porušování rozpočtové kázně. Zjištění se týkala nejen uvedené učitelky, ale také dalších pracovníků školy (chybějící platový výměr, nesprávné určení úvazku, neevidování pracovní doby). Nevyčíslila však neefektivně čerpané finanční prostředky (zejména na plat učitelky bez úvazku) za celé období, nýbrž jen za jeho část (ve výši 60 000 Kč). Zároveň také ČŠI o svých zjištěních týkajících se hospodaření školy neinformovala krajský úřad. Ten je přitom oprávněn nejen provádět kontrolu, jestli škola řádně hospodaří s přidělenými finančními prostředky, ale také může zahájit řízení o porušení rozpočtové kázně a následně škole uložit, aby neoprávněně čerpané prostředky vrátila do státního rozpočtu.

Ombudsmanka hodnotila postup ČŠI jako jednání v rozporu s hlavními cíli finanční kontroly, kterými je ochrana veřejných prostředků a hospodárný výkon státní správy. Podle ombudsmanky šlo rovněž o selhání ČŠI při spolupráci s dalšími kontrolními orgány.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

koalice

Jít do voleb s komunisty jste odmítl. Co ale jít s nimi případně do vlády? A šli byste do vlády s SPD a ANO?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Poslanecká sněmovna: Rekonstrukce hlavního jednacího sálu Sněmovny

20:16 Poslanecká sněmovna: Rekonstrukce hlavního jednacího sálu Sněmovny

Během letních měsíců probíhá v Thunovském paláci rekonstrukce hlavního jednacího sálu Poslanecké sně…