Policie ČR: Albánsko-řeckou hranici pomáhají chránit i čeští policisté

14.08.2019 19:42

První náměstek policejního prezidenta brig. gen. Martin Vondrášek navštívil v doprovodu náměstka pražské policie plk. Petra Matějčka a styčného důstojníka Policie ČR v Tiraně kpt. Adriatika Shina české policisty vyslané Frontexem (agentura Evropské pohraniční a pobřežní stráže) do Albánie.

Policie ČR: Albánsko-řeckou hranici pomáhají chránit i čeští policisté
Foto: Policie ČR
Popisek: Policie ČR, logo.
reklama

Hlavním cílem návštěvy bylo setkání s českými policisty v oblastech Korce a Gjirokastry. První náměstek se zde pozdravil také s představiteli albánské pohraniční policie a koordinátory společných operací. V blízkosti hraničních přechodů Kakavija a Kapshice zhlédl místa přímého výkonu služby, kde se zajímal o podmínky, ve kterých čeští policisté slouží a způsoby ilegálního překračování hranic. Samotní policisté vyzdvihli aktivní přístup albánských kolegů při působení na zelené hranici, kde společně zadrželi již několik desítek pěších migrantů. První náměstek policistům za práci poděkoval a zdůraznil náročnost tamní služby ve vysokých teplotách a členitém horském terénu.

Spolupráci zhodnotil brig. gen. Vondrášek i pro tamní média: „Západní Balkán je pro Českou republiku dlouhodobě preferovanou oblastí zájmu. Těší mne, že 13 z celkových 50 policistů vyslaných Frontexem k ochraně albánsko-řecké hranice je z České republiky a že jejich působení je albánskou stranou hodnoceno jako profesionální a přínosné. Česká republika tak aktivně přispívá k ochraně vnější schengenské hranice.“

Jedná se historicky o první operaci Frontexu ve třetí zemi zahájenou v květnu letošního roku. Na místě pomáhá chránit albánsko-řeckou hranici 13 českých policistů, při jejímž střežení používají vlastní termovizi, patrolovací vozidla i dalekohledy.

Celkově je Česká republika v rámci vysílání do společných operací Frontexu od počátku migrační krize velice aktivní. V letošním roce pod hlavičkou této agentury vyslala již přes 220 policistů, což ji průběžně řadí na 7. místo ze zemí EU v poskytování lidských zdrojů do operací Frontex. Mimo Frontex pomáhá Policie ČR střežit vnější schengenskou hranici dlouhodobě i v Srbsku a Severní Makedonii formou vysílání policistů do společných bilaterálních hlídek.

Delegace prvního náměstka v rámci pracovní návštěvy zavítala také na českou ambasádu v Tiraně a albánské policejní ředitelství, kde proběhlo jednání s viceprezidentkou Aidou Hajnaj. Viceprezidentka Hajnaj poděkovala za pomoc české policie s ilegální migrací a požádala o bilaterální spolupráci i v dalších oblastech, zejména služební kynologie, dopravní policie, cíleného pátrání a antikonfliktních týmů.

Čeští policisté budou v Albánii prozatím sloužit v dvouměsíčních cyklech do začátku prosince 2019. Do konce roku by se zde mělo vystřídat 45 policistů různých specializací včetně expertů na kradená vozidla.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

NP České Švýcarsko: Chráněná území na Labi budou intenzivněji spolupracovat

10:21 NP České Švýcarsko: Chráněná území na Labi budou intenzivněji spolupracovat

Ve druhém zářijovém týdnu podepsali během odborného semináře pořádaného Centrem Národního parku Sask…