Prověřovací cvičení mělo za hlavní cíl zkontrolovat činnost jednotek hasičů při simulovaném požáru střechy hradu v těžko přístupném místě vícepodlažní budovy. Zároveň také ověřit funkci EPS a činnost zaměstnanců v případě spuštění signalizace, jejich chování a evakuace návštěvníků na bezpečné místo. Během cvičení bylo prověřeno využití čerpací stanice a hydrantové sítě, kterou je nutno kyvadlově doplňovat z čerpacího stanoviště na řece Teplé. Cílem cvičení na úseku prevence bylo vyhodnocení postupů zaměstnanců v případě vzniku mimořádné události, vyhodnocení souladu těchto postupů s dokumentací požární ochrany a vyhodnocení věcné správnosti ustanovení jednotlivých druhů dokumentace požární ochrany řešících sledovanou problematiku (řád ohlašovny požárů, požární evakuační plán, pokyny pro činnost preventivních požárních hlídek). Cílem bylo rovněž prověřit správnost a srozumitelnost dokumentace zdolávání požárů pro jednotky PO.
Námětem cvičení byl simulovaný požár střešní konstrukce hradu nad prostorem, který je určený jako prohlídková trasa veřejnosti. Požár se postupně rozšířil po lávkách prohlídkové trasy dřevěné konstrukce. Podle scénáře cvičení došlo ke vzniku požáru po nedbalostním jednání pracovníků firmy nakládajících s čisticími prostředky (hořlavými kapalinami). Tyto pracovníky představovali dva příslušníci hasičů, kteří s využitím vyvíječe umělého kouře aktivovali čidla EPS, a ta předala signál na ústřednu EPS, kde sídlí strážní služba. Po vyhlášeném požárním poplachu k místu události vyjely jednotky hasičů z prvního stupně požárního poplachu a postupovaly dle pokynů řídícího cvičení tak, aby byly postupně prověřeny všechny úkoly a cíle cvičení. Celá situace byla navíc ztížena reálným faktem právě probíhajících stavebních prací tzv. Okružní komunikace. Zásah byl monitorován ze vzduchu drony a obrazové informace byly předávány na stanoviště velitele zásahu.
Na základě vyhodnocení cvičení, které proběhlo v denní provozní době areálu, bylo konstatováno, že systém funguje bezchybně a to jak od první fáze, tedy služby EPS a strážní služby, tak přes aktualizovanou požární dokumentaci, nacvičený způsob zásahu na této památce a v neposlední řadě především vybudovaný systém protipožárního zabezpečení památky včetně nádrže na požární vodu a rozvodů po celém prostoru státního hradu a zámku Bečov.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva