Rada vlády pro koordinaci protidrogové politiky řešila nelegální provozování kvízomatů a podporu výzkumu léčby pervitinu

01.02.2016 21:36 | Zprávy

Rada vlády pro koordinaci protidrogové politiky (RVKPP) v rámci prvního jednání v tomto roce zhodnotila současnou situaci spojenou s vysokou nabídkou nelegálních technických herních zařízení (tzv. kvízomatů, slevomatů) a zabývala se možnostmi, jak na tuto situaci účinně reagovat.

Rada vlády pro koordinaci protidrogové politiky řešila nelegální provozování kvízomatů a podporu výzkumu léčby pervitinu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úřad vlády, ilustrační foto

Dalším bodem jednání byla podpora výzkumu léčby a služeb pro uživatele pervitinu a opiátů, jejichž počet se, podle poslední Výroční zprávy o drogách v ČR za rok 2014, zvýšil na 48.000.

RVKPP se zabývala otázkou řešení nabídky kvízomatů, včetně možnosti rychlého legislativního řešení ještě v letošním roce. Vzhledem k naléhavosti situace zašle Rada v nejbližší době informaci vládě s žádostí, aby se otázkou účinného omezení nabídky kvízomatů věnovala na svém jednání.

Kvízové hrací automaty (tzv. kvízomaty) či hrací automaty k získání slevy (tzv. slevomaty) jsou aktuálním jevem na nelegálním trhu s hazardními hrami v ČR. Jde o technické hry (dále jen TH), které byly vyvinuty za účelem obcházení loterijního zákona. „Probírali jsme různé varianty řešení, které by směřovaly k účinnému řešení situace vzniklé nabídkou nelegálně provozovaných kvízomatů či slevomatů, a to včetně legislativních změn“ uvedl národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil a dodal: „V polovině ledna jsem osobně navštívil několik nelegálních heren spolu s policií. Tyto herny fungují v centru Prahy a vůbec se netají přítomností kvízomatů.“

„Záměrem provozovatelů kvízomatů či slevomatů je vyhnout se správnímu řízení ministerstva financí pro udělení licence k provozování technických her, obejít obecně závaznou vyhlášku obce zakazující provozování hazardních her a většinou se také vyhnout odvodu daní,“ vysvětlil vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Viktor Mravčík s tím, že se provozovatelé brání argumentem, že tato zařízení nespadají pod účinnost loterijního zákona, jelikož obsahují prvek dovednosti. Ministerstvo financí jako regulační autorita v oblasti hazardních her interpretaci, že kvízomaty a slevomaty nejsou herními zařízeními, jasně odmítlo a zastává stanovisko, podle kterého zařízení typu kvízomat či slevomat spadají pod účinnost loterijního zákona a jejich provozování bez licence je správním deliktem nebo trestným činem, a tudíž je nelegální.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Předškolní péče

Tvrdíte, že je předškolní péče dostupnější. To je sice částečně pravda, ALE. Myslíte, že je to vaše zásluha? Není to náhodou proto, že se rodí čím dál méně dětí? A pak dostupnější také není pro všechny. Vzniká sice řada soukromých školek, dětské skupiny apod., ale máte ponětí, kolik stojí? Proč na n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa jeskyní: Sochařská výstava v Zbrašovských jeskyních

22:08 Správa jeskyní: Sochařská výstava v Zbrašovských jeskyních

Tvorbu čtyř sochařů a tří sochařek představuje tradiční letní výstava ve Zbrašovských aragonitových …