Skupině CSG loni výrazně vzrostly tržby i EBITDA

27.06.2019 12:40

Průmyslový holding CZECHOSLOVAK GROUP (CSG) stoprocentně vlastněný podnikatelem Michalem Strnadem zveřejnil konsolidované hospodářské výsledky za rok 2018. Tržby dosáhly 11,5 miliardy Kč a meziročně vzrostly o 48 procent. EBITDA byla ve výši 1,9 miliardy Kč a meziročně stoupla o 43 procent.

Skupině CSG loni výrazně vzrostly tržby i EBITDA
Foto: czechoslovakgroup.cz
Popisek: Czechoslovak Group - logo
reklama

Klíčovými tahouny růstu byly služby v oblasti letectví a leteckého výcviku, výroba speciální pozemní techniky, výroba radarů a produkce brzdových systémů pro kolejová vozidla. 

Za jednoho ze ´skokanů roku´ ve skupině CSG lze označit výrobce brzd pro kolejová vozidla, třemošnickou firmu DAKO-CZ. Ta meziročně zvýšila tržby ze 738 na 927 miliónů Kč a EBITDA z 91 na 150 miliónů Kč. Vynikajícího výsledku dosáhl i pardubický radarový výrobce ELDIS, který při tržbách 351 mil. Kč dosáhl EBITDA 134 miliónů Kč. 

Majitel skupiny Michal Strnad k hospodaření loňského roku uvádí: „V roce 2018 jsme neuskutečnili žádnou významnou akvizici, soustředili jsme se na fungování těch společností, které v holdingu jsou. Právě do nich a do jejích produktů směřovaly v loňském roce klíčové investice. Do budoucna nevylučujeme akvizice malých a středních firem, které se hodí do našeho portfolia.“

Z vnějšího pohledu nejvýznamnější událostí CSG v roce 2018 bylo předání vlastnictví holdingu z jedné generace rodiny na druhou. Zakladatel skupiny Jaroslav Strnad převedl 100% podíl holdingové společnosti na syna Michala Strnada. Z hlediska vnitřního chodu CSG se ale nejednalo o velkou změnu, protože Michal Strnad již několik let působil ve skupině jako generální ředitel. 

Jaroslav Strnad zůstává členem dozorčí rady CSG, prioritou jsou pro něj ale jeho vlastní podnikatelské aktivity. Buduje nový právně, organizačně i finančně zcela oddělený holding zaměřený na těžké strojírenství složený převážně ze společností sídlících ve Vítkovicích, z nichž nejvýznamnější je VÍTKOVICE HEAVY MACHINERY. 

Vzhledem k růstu holdingu se ukázalo jako potřebné ke zvýšení efektivity řízení rozvinout jeho strukturu a rozdělit ho do divizí, ve kterých se spojují firmy podle svého zaměření. Na podzim 2018 byla založena divize CSG Aerospace, která sdružuje například společnosti CS SOFT (vývoj systémů řízení letového provozu) a ELDIS Pardubice (výrobce radarů). Na divizi CSG Aerospace naváže v roce 2019 vznik divize CSG Land Systems, v níž se spojí skupinoví výrobci speciální pozemní techniky.

Hlavní hospodářské ukazatele CSG

Ukazatel

MJ

2015

2016

2017

2018

Tržby 

mil. Kč

4 725

5 736

7 721

11 456

EBITDA 

mil. Kč

1 248

1 275

1 306

1 867

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Očekávaný propad návštěvnosti se potvrdil

10:57 Český statistický úřad: Očekávaný propad návštěvnosti se potvrdil

Ve druhém čtvrtletí 2020 se celkový počet hostů v hromadných ubytovacích zařízeních meziročně snížil…