Slovesná tvorba Českého rozhlasu bodovala na festivalu Prix Marulić

30.05.2017 8:41

Český rozhlas si přivezl z mezinárodního festivalu rozhlasové tvorby Prix Marulić 2017 na chorvatském ostrově Hvar cenu za Minutovou hru Jana Duchka Přímý přenos z Elsinoru. Ta získala druhé místo v kategorii Short Forms.

Slovesná tvorba Českého rozhlasu bodovala na festivalu Prix Marulić
Foto: red
Popisek: Český rozhlas

Minutová hra Přímý přenos z Elsinoru je inspirována dílem Williama Shakespeara. Český rozhlas ji v premiéře uvedl v rámci oslav 400. výročí jeho úmrtí v dubnu 2016. Vrcholnou tragédii Hamlet zpracovali autoři jako utkání, jehož dramatický průběh prožíváme díky sportovním komentátorům (v podání rozhlasových profesionálů Františka Kuny a Michala Jurmana). Text Jana Duchka pro rozhlasovou realizaci režíroval Vít Vencl.

„Druhé místo v mezinárodní soutěži nás moc těší. Celý cyklus vznikl v roce 2012 a není opravdu jednoduché vymyslet autorsky a posléze i zpracováním, jak v tak krátkém útvaru do tří minut předvést posluchači dobrý námět, zpracování a i podání, aby to bylo srozumitelné. Tento úspěch potvrzuje onu pětiletou zkušenost a tedy i kvalitu projektu Minutových her,“ shrnuje význam ocenění pro Český rozhlas ředitelka Výroby Kateřina Konopásková.

Mezi pětici nejlepších krátkých her se probojoval také Večírek autora Jiřího Jelínka a v kategorii Drama do finále postoupila autorská inscenace režiséra Davida Mairowitze Byl jsem Golem.

Festival Prix Marulić s mottem Old Texts Revisited se již více než dvě dekády soustředí na nové možnosti výkladu a zpracování dramatických, literárních i obecně kulturních zdrojů s datem vzniku před rokem 1921 (kdy byla uvedena první rozhlasová hra). Letošní ročník se na chorvatském ostrově Hvar konal ve dnech 20. – 25. května.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Turistický spolek Lipenska: Cimrman se vrací do Frymburku, břeh Lipna ozdobí jeho busta

22:08 Turistický spolek Lipenska: Cimrman se vrací do Frymburku, břeh Lipna ozdobí jeho busta

Frymburský břeh lipenské přehrady bude zdobit busta nebo jiná hmotná, umělecky cenná připomínka na p…