Sokol: Senátoři podpořili Památný den sokolstva jako významný den ČR

31.01.2019 20:52

Senát Parlamentu České republiky dnes udělal další klíčový krok k tomu, aby byl 8. říjen – Památný den sokolstva zařazen do kalendáře významných dnů České republiky. Příslušnou novelu zákona podpořil téměř jednohlasně. Posledním krokem je podpis prezidenta ČR.

Sokol: Senátoři podpořili Památný den sokolstva jako významný den ČR
Foto: Archiv
Popisek: Sokol

„Je to od horní komory Parlamentu uznání nejen toho, jak je tento památný den, připomínající násilnou likvidaci Sokola nacisty v roce 1941, důležitý pro naši organizaci, ale především, jak je jeho symbolika významná pro celý český národ a historii jeho boje za svobodu, samostatnost a demokratický charakter státu,“ uvedla starostka České obce sokolské Hana Moučková.

Pro novelu zákona se vyslovilo 57 členů a členek Senátu z 61 přítomných, čtyři se zdrželi. Podobně hladce Památný den sokolstva již v prosinci prošel Poslaneckou sněmovnou PČR.

Legislativní změnu podpořili senátoři a senátorky napříč stranami. Řada z nich má se Sokolem zkušenosti z regionální politiky, jiní se netajili tím, že k Sokolu mají osobní vztah. „Sokol neodmyslitelně patřil k mému mládí, protože moje maminka byla sokolská činovnice, a tak duch Sokola u nás žil. Proto dobře vím, že Sokol byl vždy víc, než tělovýchovné aktivity. Sokolem prošly mnohé významné osobnosti našich moderních dějin, ať už to byli olympijští vítězové, váleční hrdinové nebo dokonce politici,“ uvedl například předseda Senátu Jaroslav Kubera. V rozpravě novelu podpořili i senátorka Iva Seitlová a senátoři Ivo Bárek, Miloš Vystrčil, Pavel Fišer a zpravodaj Zdeněk Papoušek.

„Mám ohromnou radost, že je to společný úspěch celého našeho hnutí. Mnoho sokolů – jednotlivců i sokolských jednot a žup aktivně oslovovalo senátory a prvotně i poslance s žádostí o podporu Památného dne. Je to potvrzení sokolského hesla „Jedinec nic, celek vše“, a nesmírně za to všem děkuji,“ dodala starostka Hana Moučková.

Pro Památný den sokolstva bylo symbolicky vybráno datum 8. října, datum nacistické likvidace Sokola v roce 1941. Gestapo jen v tento jeden den zatklo 1 500 vedoucích představitelů hnutí, více než 90 % z nich zahynulo. Česká obec sokolská si tak připomíná památku svých členů, kteří byli postiženi při „Akci Sokol“, současně ale i oběti všech sokolů, kteří se zasloužili o samostatný český stát a bojovali za jeho humanistický a demokratický charakter.

„Ještě jednou musím poděkovat skupině poslanců ODS v čele s poslancem Václavem Klausem ml., kteří návrh zákona vypracovali a do Poslanecké sněmovny předložili. Současně patří dík i všem ostatním zákonodárcům, kteří nás, často s velkým nadšením, podpořili,“ uvedla Hana Moučková.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

AOPK: V Jeseníkách sčítali ornitologové sovy a slyšeli i vlky

22:08 AOPK: V Jeseníkách sčítali ornitologové sovy a slyšeli i vlky

V polovině dubna se CHKO Jeseníky sčítaly sovy. Akci pořádala Agentura ochrany přírody a krajiny ČR …