Státní veterinární správa: Nelegální porážka a prodej masa v Jihočeském kraji

5. 11. 2019 10:02

Inspektoři Státní veterinární správy z Jihočeského kraje odhalili v uplynulých dnech dva případy nelegálního porážení či prodeje masa. V prvním případě zjistili v objektu zemědělského družstva na Strakonicku nelegální porážku prasat. V objektu družstva docházelo k porážení prasat, která si člen družstva od družstva zakoupil. Porážela se zde také prasata, zakoupená u jiného chovatele.

Státní veterinární správa: Nelegální porážka a prodej masa v Jihočeském kraji
Foto: Státní veterinární správa
Popisek: Státní veterinární správa

Porážka přitom nebyla schválena krajskou veterinární správou, nebyla tak pod veterinárním dozorem a tedy nebyla ani prováděna řádná veterinární prohlídka jatečných prasat. Krajská veterinární správa zakázala používat prostory pro porážku hospodářských zvířat i vyrábět, zpracovávat a uvádět živočišné produkty na trh. Přestupek bude řešen ve správním řízení. Za zjištěné porušení zákona o potravinách může být uložena pokuta až do jednoho milionu korun.

Ve druhém případě bylo zjištěno, že chovatel z Písecka nelegálně prodává hovězí maso z domácí porážky. Veterinární inspektoři zkontrolovali uvedené hospodářství na základě zvýšeného množství ohlášení domácích porážek skotu od uvedeného chovatele. Dle platné legislativy mohou být domácí porážkou ve vlastním hospodářství poraženy maximálně tři kusy skotu staršího dvou let a mladšího šesti let. Každou porážku skotu a jelenovitých musí chovatel minimálně tři dny předem ohlásit příslušné krajské veterinární správě. Kontrolovaný chovatel však v polovině letošního října nahlásil již šestou letošní porážku. To bylo podezřelé a naznačovalo, že zde může docházet k nelegálnímu obchodování s masem. To se potvrdilo, poté co chovatel na základě její fingované poptávky prodal veterinární inspektorce deset kilogramů hovězího masa. Následně přiznal, že si chtěl tímto jednáním přivydělat. S chovatelem bude vedeno správní řízení, v němž mu lze (coby fyzické osobě), uložit pokutu do výše 20.000 Kč.

V souvislosti s oběma výše uvedenými případy Státní veterinární správa připomíná, že domácí porážka se nazývá porážkou domácí, neboť musí proběhnout v hospodářství chovatele. Porážka probíhá bez přítomnosti veterinárního dozoru a produkty z ní jsou proto určené výhradně pro spotřebu v domácnosti chovatele (v případě skotu). V případě domácí porážky prasat a dalších zvířat umožňuje zákon kromě domácnosti chovatele konzumaci také legislativně definovanou tzv. osobou blízkou. V žádném případě není možné maso a orgány veterinárně neprohlédnutých prasat a skotu uvádět na trh. Pravidla pro domácí porážky a další legislativní požadavky na zpracování vlastní produkce a „prodej ze dvora“ jsou podrobně popsány v osvětové publikaci, dostupné online na webu SVS ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Úřad vlády: Vláda schválila návrh na zpřísnění kontroly nebezpečných látek

7:32 Úřad vlády: Vláda schválila návrh na zpřísnění kontroly nebezpečných látek

Vláda Andreje Babiše na jednání v úterý 12. listopadu 2019 řešila čtveřici zákonů v oblasti odpadové…