Zdá se to neuvěřitelné, ale nejčastější mobilní ochranou proti velké vodě zůstávají alespoň u nás pytle plněné pískem, přestože praxe mnohokrát ukázala, že je to prevence sice dostupná, ale pracná a paradoxně i velice drahá. K nákladům na pořízení materiálu je totiž třeba připočíst také zdlouhavou a namáhavou práci při plnění pytlů i likvidaci obvykle kontaminovaného písku, když voda opadne. Především v Americe se proto ve stále větší míře používají opakovaně využitelné mobilní zábrany, z nichž nejznámější je systém Tiger Dam kanadské firmy International Flood Control.
Jde o soustavu ukotvených a vzájemně propojených patnáctimetrových plastových válců naplněných vodou, které je možné kombinovat do libovolně dlouhých a několik metrů vysokých mobilních hrází. Instalace trvá pouze několik hodin, což je v případě velké vody nepřekonatelná výhoda. V posledních letech byly tyto hráze nasazeny například při živelných katastrofách v New Orleansu, v newyorském metru nebo při loňské stoleté povodni v Calgary. Stojí za zmínku, že mobilní zábrany chrání obchodní řetězec Walmart po celém světě.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva