„Počet výjezdů našich občanů do zahraničí se zvyšuje, ať už jde o cesty pracovní, studijní nebo turistické. Tím, jak se začínáme lépe orientovat ve světě, přibývá zejména v turistice počet lidí, kteří si cestu zařizují a plánují sami. To ale bez znalosti místního prostředí může logicky přinést významná rizika,“ uvedla vedoucí lékařka Očkovacího centra při Infekčním oddělením Nemocnice České Budějovice, a. s., MUDr. Iva Šípová.
Stále více českých turistů míří do oblastí Thajska, Vietnamu, Kambodži, Barmy a podobně, z medicínského pohledu rizikových destinací. Hojně navštěvovanými lokalitami v zimních měsících jsou Indonésie, Malajsie, Filipíny, v nichž se člověk podrobuje smrtelným hrozbám, kterým ovšem lze úspěšně čelit a připravit se na ně.
„Při cestách do těchto oblastí je doporučeno očkování proti žloutence typu A i B, břišnímu tyfu, ojediněle i choleře. Velmi podceňované je ale právě očkování proti vzteklině. Zřejmě kvůli tomu, že díky skvělým výsledkům vakcinace volně žijících i domácích zvířat nebyl za posledních nejméně deset let u nás přenos na člověka zaznamenán,“ zdůraznila MUDr. Šípová. V tropických oblastech ale umírají ročně na nákazu vzteklinou desetitisíce lidí. A turisté mohou být mezi nimi.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva