Tým silniční bezpečnosti: Vysoká rychlost je nebezpečný hazard

14.01.2022 11:48 | Tisková zpráva

Během uplynulého roku řešili policisté v Libereckém kraji 4 641 dopravních nehod, meziročně počet stoupl o 124.

Tým silniční bezpečnosti: Vysoká rychlost je nebezpečný hazard
Foto: nadacebesip.cz
Popisek: Tým silniční bezpečnosti

Zemřelo při nich 15 lidí, dalších 47 utrpělo těžká zranění a 1 025 osob se zranilo lehce. Loňské dopravní nehody mají o dvě oběti více než o rok dřív, naopak těžce zraněných podle policejních statistik výrazně ubylo.

„Hlavní příčinou dopravních nehod je dlouhodobě nepřiměřená rychlost. Varovné jsou i nehody motorkářů, které zpravidla mívají vážné následky. Vloni na silnicích v kraji zemřeli 3 motorkáři a 8 jich záchranáři s těžkým poraněním odvezli do nemocnic,“ uvádí Jan Sviták, statutární náměstek hejtmana odpovědný za resort dopravy. „Vysoká rychlost je nebezpečný hazard. Případný střet motorky s vozidlem nebo pevnou překážkou často končí fatálně,“ pokračuje.

Základní fakta jsou téměř stejná. Ve statistikách se pravidelně objevuje, že nehody se zraněním nejčastěji způsobují nesprávná jízda a nepřiměřená rychlost. Ta v roce 2021 zabila 5 lidí a 16 osob utrpělo těžká zranění. Nesprávný způsob jízdy má pak za následek 5 mrtvých a 11 těžce zraněných.

„Nehodové statistiky v kraji dlouhodobě zaznamenávají pokles vážných následků nehod. Nejrazantnější je u těžce zraněných osob. Náš kraj patří v tomto ohledu k těm nejbezpečnějším v zemi,“ upřesňuje Jan Polák, ředitel Týmu silniční bezpečnosti.

graf

Liberecký kraj je velmi aktivní v prevenci a osvětě zvýšení bezpečnosti na silnicích. Na vzdělávání dětí v oblasti silničního provozu cílí především projekt Markétina dopravní výchova. Projekt Učme se přežít zase pomáhá zlepšovat dovednosti motocyklistů a připravovat je na krizové situace. „Oba projekty potrvají i v letošním roce. Soustředíme se i na mladé řidiče a motorkáře. V této oblasti bychom rádi pokračovali s našimi partnery v podpoře výuky v autoškolách a nadstavbových kurzech,“ dodává Polák.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ombudsman: Žádost o důchod s detektivní zápletkou - šetření až do složek StB

16:46 Ombudsman: Žádost o důchod s detektivní zápletkou - šetření až do složek StB

Šetření v případě českého seniora žijícího v USA se změnilo v pátrání po důkazech, které by České sp…