Úřad práce: Pomáháme sladit rodinný a pracovní život

30.09.2017 22:27

Přes 800 uchazečů o zaměstnání z řad rodičů s dětmi do 15 let a lidí pečujících o osobu blízkou už vstoupilo projektu „Flexibilně do práce v Ústeckém kraji“. Více než šesti stovkám z nich se také podařilo získat práci. Projekt realizuje zdejší krajská pobočka Úřadu práce ČR, financuje ho Evropský sociální fond a státní rozpočet ČR.

Úřad práce: Pomáháme sladit rodinný a pracovní život
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úřad práce

Projekt, který běží v Ústeckém kraji od ledna 2016, se zaměřuje na sladění rodinného a profesního života. Právě rodiče malých dětí nebo lidé, kteří dlouhodobě pečují o své blízké, nemohou vzhledem k omezeným časovým možnostem nastoupit do zaměstnání na plný úvazek. Výsledkem je pak jejich dlouhodobý pobyt v evidenci Úřadu práce ČR, postupná ztráta dovedností a nedostatek sebevědomí.

„Patří mezi ty nejohroženější skupiny na trhu práce. Přitom stačí málo – umožnit jim pružnou pracovní dobu, částečný úvazek, sdílené pracovní místo nebo třeba práci z domova. Máme zkušenosti, že zaměstnanci, kterým zaměstnavatelé vyšli v tomto ohledu vstříc, jsou loajální a zodpovědní,“ shrnuje ředitel Krajské pobočky ÚP ČR Radim Gabriel.

Do projektu může vstoupit uchazeč o zaměstnání, který pečuje o dítě do 15 let věku, nebo o závislou osobu s přiznaným příspěvkem na péči. Projekt účastníkům nabízí řadu aktivit. Mezi ty stěžejní patří široké poradenství, školení, rekvalifikace, proplacení příspěvků na vstupní lékařské prohlídky, cestovní výdaje, proplacení hlídání dětí či pečovatelské služby pro závislé osoby nebo seniory. Jednou z těch hlavních je pak zprostředkování zaměstnání. Pokud zaměstnavatel vytvoří pracovní místo pro účastníka projektu, který je v evidenci ÚP ČR déle než 24 měsíců, může získat příspěvek na mzdu po dobu 12 měsíců ve výši 15 000 Kč. V případě přijatého uchazeče, jenž je nezaměstnaný kratší dobu, činí výše příspěvku 13 000 Kč.

Příkladem, že pomoc v rámci projektu funguje, je příběh paní Lucie z Děčína, samoživitelky se dvěma dětmi bez vzdělání a pracovních zkušeností. Do projektu vstoupila po 7 letech v evidenci ÚP ČR. V té době hledal spolek INDIGO zaměstnance, který by byl schopen pomáhat s aktivitami pro romské děti z lokality Boletice. Paní Lucie po úspěšně absolvovaném pohovoru nastoupila jako pomocný pracovník v sociálních službách na plný úvazek s pružnou pracovní dobou. Místo výkonu práce má teď přímo v místě bydliště. Pracuje v nízkoprahovém zařízení dětí a mládeže Kamarád v Děčíně s dětmi a mládeží ve věku od 3 do 26 let. A zaměstnavatel ji podpořil i ve snaze zvýšit si kvalifikaci.

„Díky tomu jsem úspěšně absolvovala akreditovaný kurz pracovníka v sociálních službách a získala tak oficiální osvědčení k výkonu této profese,“ uzavírá Lucie, která jde příkladem ostatním a je důkazem toho, že i člověk, který je bez práce delší dobu, ji může nakonec najít.

Další podrobnosti k projektu jsou k dispozici na webových stránkách http://portal.mpsv.cz/upcr/kp/ulk/projekty_esf/projekty_v_realizaci/regionalni_projekty/flexibilne_do_prace_v_usteckem_kraji.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

22:03 Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

Stavbu retenční nádrže Perlík za 7,8 milionu korun dokončily Lesy České republiky na úpatí Smrku, ne…