Ústav pro studium totalitních režimů pořádá velkou konferenci o sovětské tajné službě

27.10.2017 17:11 | Zprávy

Nechvalně známá sovětská tajná policie, proslulá hlavně pod názvy NKVD nebo KGB, vznikla právě před sto lety. V prosinci 1917 byla totiž založena Čeka – Všeruská mimořádná komise pro boj proti kontrarevoluci a sabotáži. Rychle se stala zodpovědnou za zatýkání, věznění a likvidaci takzvaných nepřátel lidu. Všechny další podoby tajné policie v SSSR na ni přímo navazovaly, jejich příslušníci se hrdě nazývali „čekisté“ a v určitém kontextu se toto označení používá dodnes.

Ústav pro studium totalitních režimů pořádá velkou konferenci o sovětské tajné službě
Foto: ustrcr.cz
Popisek: Ústav pro studium totalitních režimů ČR

Na fungování a proměny sovětské tajné policie, která se postupně stala největší zpravodajskou službou na světě, se zaměří mimořádná mezinárodní konference 100 let od založení organizace sovětské tajné služby Čeka (1917–2017). Pořádá ji Ústav pro studium totalitních režimů ve spolupráci se Senátem PČR. Rozsahem zastoupení jde o jedinečnou akci svého druhu – vystoupí na ní odborníci jak z východní, tak ze západní Evropy. Bude mezi nimi i německý historik Jens Gieseke, proslulý specialista na problematiku východoněmecké Stasi, a Nikita Petrov, klíčová postava ruského sdružení Memorial, které už téměř 30 let mapuje historii sovětských represí.

„Sovětská tajná policie se po druhé světové válce podílela na vzniku bezpečnostních složek v řadě států střední a východní Evropy, takže konference může sledovat nejenom její působení na sovětském území, ale i u nás a v dalších zemích,“ upozorňuje náměstek ředitele ÚSTR Ondřej Matějka. Očekává se, že někteří z účastníků se nevyhnou ani paralelám k fungování ruské tajné služby v současnosti.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Důvěra

Myslíte, že lze věřit státu, když vidíme, jak jsou třeba politici úplatní nebo třeba se tu už měsíc řeší bitcoinová kauza? A k důvěře v soudy. Nemyslíte, že ji dost snižuje to, jak dlouho se kauzy vlečou? Třeba kauza Čapí hnízdo nebo třeba i Dozimetr. Kde je podle vás chyba? A divíte se, že pak důvě...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ÚOHS: Pokuta 200 000 Kč pro MMR

13:33 ÚOHS: Pokuta 200 000 Kč pro MMR

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Mlsna potvrdil uložení pokuty ve výši 200 000 ko…