Referendum v záloze. Kdyby EU porušila principy

22.07.2025 12:50 | Monitoring

Chystané „daně z Bruselu“ jsou důvod, proč mít v arzenálu referendum o vystoupení z EU, kritizuje europoslanec Ondřej Dostál (STAČILO!) návrh nového evropského rozpočtu pro roky 2028 až 2034 od Evropské komise.

Referendum v záloze. Kdyby EU porušila principy
Foto: Reprofoto: Prostor X
Popisek: Ondřej Dostál

Evropská komise minulou středu předložila svůj návrh víceletého finančního rámce (VFR) na roky 2028 až 2034 ve výši dvou bilionů eur. Návrh má podle komise za cíl zajistit, aby „financování EU bylo řízeno politickými prioritami EU a přineslo výsledky, kterých národní rozpočty samy o sobě nemohou dosáhnout“.

Mezi nová opatření rozpočtu patří i tzv. nové vlastní zdroje, jejichž cílem bude financovat společné evropské priority a splatit půjčky z programu NextGenerationEU. „Aby si Evropa zajistila prostředky k akci, musí se také vybavit moderním a diverzifikovaným zdrojem příjmů,“ uvádí komise.

Mezi ony nové zdroje patří výnosy z evropského systému obchodování s emisemi (ETS) a výnosy z uhlíkového vyrovnávacího mechanismu na hranicích (CBAM). Počítá také s novým zdrojem založeným na poplatku za nesbíraný elektronický odpad, který by mohl do rozpočtu dle návrhu přinést až 15 miliard eur ročně, a významný příspěvek by měl pocházet také ze spotřební daně z tabáku. Posledním navrhovaným zdrojem je jednorázový roční příspěvek od velkých podniků působících v EU s obratem přesahujícím 100 milionů eur.

Anketa

Máte důvěru ve velení Armády České republiky?

1%
98%
hlasovalo: 3845 lidí
Europoslanec Ondřej Dostál (STAČILO!) o nových vlastních zdrojích píše coby o chystaných „daních z Bruselu“. I kvůli nim považuje pro Českou republiku za rozumné mít v záloze nachystané referendum o vystoupení z Evropské unie.

Europoslanec na X připomíná, že občané České republiky nikdy neschválili federalizaci Evropské unie. Když do ní Česká republika v roce 2004 vstupovala, sloužila unie dle slov Dostála jako způsob hospodářské integrace, nikoliv jako „superstát“.

„Nikdy jsme tedy neschválili ani pravomoc orgánů EU vypisovat ‚nové evropské daně‘,“ podotýká Dostál a zmiňuje článek serveru Echo24.cz, který se této problematice věnoval.

Dostál zdůrazňuje, že pokud Evropská unie opustí demokratický princip „žádné zdanění bez zastoupení“, pak by referendum mělo zůstat nástrojem občanů, jak bránit svá práva a majetek.

Ačkoliv se podle Dostála může zdát, že je rozhodování v Evropské demokracii díky Evropskému parlamentu demokratické, není tomu tak. „Odpověď spočívá v tom, že současná většina v EP není většinovým názorem občanů českého státu, dosud svrchovaného,“ tvrdí Dostál s tím, že čeští europoslanci by například Ursulu von der Leyenovou jako předsedkyni komise nezvolili, na rozdíl od většiny v EP, která je dle něj tvořena frakcemi hájícími zájmy západoevropských korporací, bank a progresivních hnutí.

„Vzhledem k poměrům sil nám Čechům, ale i dalším menším státům, může být politika EU nadiktována, i kdyby Češi ve volbách do EP dali 100 % hlasů opozici,“ dodává pro představu Dostál. V souvislosti s nedostatkem demokratických procesů v EU upozorňuje také na upouštění od principu jednomyslnosti. Výsledkem podle něj může být i tlak na tzv. „disidentské státy“, které si pak netroufnou ani využít právo veta.

Závěrem svého příspěvku na X Dostál uvádí, že vzhledem k tomu, že Česká republika je stále suverénní zemí a chce jí zůstat i nadále, má hnutí STAČILO! obecné referendum zahrnuté ve svém programu. Referendum může být navíc podle europoslance využito i jako vyjednávací nástroj vůči Bruselu.

„Zkrátka, jak se dnes říká, je dobré mít v ruce nějaké karty – a referendum o EU je při vyjednávání s Bruselem trumfové eso, které si ani netaháme z rukávu, naopak naše ústava ho předpokládá, jen to dosud nebylo naplněno,“ píše Dostál.

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Kratochvílová

Důvěra

Myslíte, že lze věřit státu, když vidíme, jak jsou třeba politici úplatní nebo třeba se tu už měsíc řeší bitcoinová kauza? A k důvěře v soudy. Nemyslíte, že ji dost snižuje to, jak dlouho se kauzy vlečou? Třeba kauza Čapí hnízdo nebo třeba i Dozimetr. Kde je podle vás chyba? A divíte se, že pak důvě...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Diskuse obsahuje 10 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

„Paraziti.“ Hunter Biden sestřelil demokraty. Drogy si umí vyrobit sám

17:56 „Paraziti.“ Hunter Biden sestřelil demokraty. Drogy si umí vyrobit sám

Hunter Biden, syn bývalého amerického prezidenta Joea Bidena, ve velmi otevřeném rozhovoru pro nezáv…