Vedení Akademie věd jednalo v CERNu o české spolupráci

03.06.2019 9:01 | Zprávy

Předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová navštívila ve středu 29. května jedno z nejvýznačnějších vědeckých pracovišť na světě – švýcarský CERN neboli Evropskou organizaci pro jaderný výzkum. Průvodcem české výpravy, které se zúčastnili také místopředseda Zdeněk Havlas a předseda Vědecké rady AV ČR Antonín Fejfar, byl místopředseda AV Jan Řídký, který v CERNu tři roky působil.

Vedení Akademie věd jednalo v CERNu o české spolupráci
Foto: AV ČR
Popisek: Logo Akademie věd ČR

„Setkání mělo několik rovin: jednali jsme s vedením CERNU i s jeho uživateli, prohlédli jsme si špičkové laboratoře. Získali jsme představu, jakým směrem se má centrum vyvíjet do budoucna. A kromě toho jsme probírali další možnosti české spolupráce, která je již teď poměrně rozsáhlá,” říká fyzik Antonín Fejfar.

„Profesorku Zažímalovou zaujala prezentace detektorů řady Medipix, které nacházejí uplatnění při detekci ionizujícího záření a zobrazování vzorků, mimo jiné i v biologii. Součástí návštěvy byla i debata paní předsedkyně s početnou skupinou českých vědců, techniků a studentů, kteří pracují v CERNu,” uvádí místopředseda Jan Řídký, který se jaderné fyzice věnoval i v mezinárodním výzkumném centru, a to Spojeném ústavu jaderných výzkumů v ruském Dubně.

„Zapůsobila tam na mě hlavně atmosféra, přátelská, mezinárodní dělná atmosféra, a potom vlastní detektor, kde se fyzicky hledaly a našly Higgsovy bosony," doplňuje místopředseda Akademie věd Zdeněk Havlas, který ocenil i tamější distribuci financí. „V CERNu jsou velké peníze, a mě příjemně překvapilo, jak tam dbají na hranici, kdy se dělá věda a kdy už je to utrácení. Že ty velké peníze skutečně končí v podzemí, kde probíhá samotný výzkum,” říká Havlas.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Euro

Zmiňujete se o jakémsi hlasovacím kartelů zemí eurozóny, ale když teď nejsme členy, nerozhoduje se tak vlastně o našich penězích jen bez nás? I když nemáme euro, tak do EU přeci přispíváme, jen teda pokud to chápu vůbec, tak už o jejich osudu vlastně jako nečlenové eurozóny nerozhodujeme vlastně vůb...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa železnic: Počet nehod na železnici klesá

13:28 Správa železnic: Počet nehod na železnici klesá

Bezpečnost na železnici se zlepšuje, nehod na přejezdech bylo loni nejméně za pět let. Pokračování p…