Vláda schválila pomoc obcím a kraji po tornádu, hygienici dostanou mimořádné odměny i vyšší platy

13.09.2021 20:29 | Tisková zpráva

Až 888 milionů korun z vládní rozpočtové rezervy půjde na obnovu majetku obcí a Jihomoravského kraje, který byl poničen červnovým tornádem. Na jednání v pondělí 13. září 2021 rozhodla o přesunu této sumy do rozpočtu Ministerstva pro místní rozvoj vláda Andreje Babiše. Schválila i peníze na mimořádné odměny zaměstnanců v hygienické službě a rozhodla o navýšení platů od 1. ledna 2022.

Vláda schválila pomoc obcím a kraji po tornádu, hygienici dostanou mimořádné odměny i vyšší platy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Před Úřadem vlády

Na obnovu tornádem poničeného majetku územních samosprávných celků v části Jihomoravského kraje je určen dotační podprogram Obnova obecního a krajského majetku po živelních pohromách v roce 2021. Na jeho posílení dnes vláda schválila převést z vládní rozpočtové rezervy až 888 milionů korun. Tyto peníze mají pomoci obnovit obecní či krajský majetek sloužící k zabezpečení základních funkcí v území. Nejvyšší prioritu mají investice do obnovy pozemních komunikací ve vlastnictví postižených obcí a kraje, do obnovy obydlí a občanského vybavení. Podrobnosti naleznete v tiskové zprávě Ministerstva pro místní rozvoj ZDE.

Vláda dále schválila novelu nařízení vlády o platových poměrech státních zaměstnanců, které mění platové podmínky zaměstnanců v hygienické služba. Od 1. ledna 2022 bude zrušena zvláštní stupnice platových tarifů lékařů, která se v případě orgánů ochrany veřejného zdraví neosvědčila především z hlediska garance podmínek spravedlivého odměňování, a v praxi proto byla využívána jen minimálně. Kontrolní činnost hygienické služby bude nově přesunuta do II. skupiny prací pro účely přiznání zvláštního příplatku, čímž dojde k jeho navýšení ze současných 500 až 1 300 korun na 750 až 2 500 korun. Nově bude také možné důležité zaměstnance hygien podstatně lépe finančně ohodnotit využitím institutu tzv. klíčových služebních míst. Více informací v tiskové zprávě Ministerstva práce a sociálních věcí ZDE.

Kabinet současně schválili vyplacení mimořádných odměn zaměstnancům krajských hygienických stanic za mimořádné pracovní výkony související se zvládnutím epidemie nemoci covid-19. Na tyto odměny uvolní vláda z vládní rozpočtové rezervy 125 milionů korun, další dva miliony korun pak půjdou na odměny zaměstnanců Ústavu zdravotnických informací a statistiky.

Anketa

Věříte průzkumu STEM, že ANO získá ve volbách 32,4 %?

hlasovalo: 61854 lidí

Vláda vydala také nové nařízení, jímž do české legislativy aplikuje prodloužení platnosti evropské směrnice o úpravě letního času. Ta zavadí pro členské státy EU jednotná pravidla pro stanovení konkrétních dat začátku a konce letního času, přičemž letos 27. dubna byl zveřejněn aktuální časový plán pro roky 2022 až 2026. Ten počítá s tím, že i v tomto časovém období bude pokračovat ve členských státech EU střídání letního a astronomického času a ten se bude měnit vždy poslední březnovou, respektive říjnovou neděli.

Vláda projednala a odsouhlasila také poskytnutí dvou investičních pobídek ve formě slevy na dani z příjmu. Společnost CVP Galvanika tak získá 65 milionů korun na investici do rozšíření výroby v oblasti protikorozních povrchových úprav kovů v obci Ždánice na Hodonínsku. Za 260 milionů korun tu vznikne 53 nových pracovních míst. Uspěla i společnost STV Technology, jež chce v Poličce na Svitavsku investovat 417,17 milionu korun do rozšíření výroby střeliva zvýšením výrobní kapacity nábojů ráže 9 mm a zavedením výroby dalších typů nábojů. Tato firma, která je významným dodavatelem munice pro Armádu ČR, tak vytvoří 28 nových pracovních míst a stát jí na daních z příjmu odpustí více než 104 milionů korun.

Kabinet projednal také strategický rámec přípravy na stárnutí společnosti 2021–2025, který vypracovalo Ministerstvo práce a sociálních věcí. Na základě rozsáhlé socioekonomické a demografické analýzy rámec obsahuje deset zásadních bodů pro přípravu na stárnutí společnosti a definuje i klíčové problémy, které české seniory v současnosti tíží. Podrobnosti obsahuje tisková zpráva ZDE.

Kompletní výsledky jednání vlády naleznete ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DPP pořádá v sobotu výroční Den otevřených dveří na Kačerově u příležitosti 50 let pražského metra

22:12 DPP pořádá v sobotu výroční Den otevřených dveří na Kačerově u příležitosti 50 let pražského metra

Ve čtvrtek 9. května 2024 uplyne 50 let od slavnostního zahájení provozu první trasy metra v Praze. …