Vojenská akademie Vyškov: Profesionální vojáci zavítali do škol

23.02.2018 16:48

Vojáci z Velitelství výcviku Vojenské akademie Vyškov se společně se zástupci odboru komunikace Ministerstva obrany ČR vydali s projektem Příprava občanů k obraně státu POKOS do Jihomoravského kraje, kde 20. a 21. února navštívili dvě základní školy, a to v Archlebově a v Brně.

Vojenská akademie Vyškov: Profesionální vojáci zavítali do škol
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.

„Už jsou tady,“ křičel nedočkavý žáček a strhl s sebou i své spolužáky. Rozzářené a nedočkavé tváře dětí dávaly tušit hned při příjezdu vojenských aut, že v malé škole v Archlebově na jihu Moravy budou vojáci skutečně vítaným zpestřením běžného školního života.

Z Centra armádního výcviku mezi tamní žáky dorazilo hned 12 profesionálů v čele s vrchním praporčíkem VeV-VA Peterem Arvayem, který je seznámil nejen s posláním a činností vyškovské vojenské akademie v rámci Armády České republiky, ale i poutavým vyprávěním o nasazení vojáků v zahraničních operacích, jejich přípravě a také o životě v Afghánistánu.

Kurz Komando řada vojáků nedokončí

„Zatímco při prvních třech měsících základního výcviku jsme na vojáky ještě celkem hodní, v kurzu Komando se s nikým nemazlíme. I proto ho moc vojáků nedokončí, opravdu to není žádná procházka,“ řekl praporčík Arvay při promítaných záběrech žákům, kteří při sledování výcviku ani nedýchali.

Kromě záběrů z reálného života vojáka nechyběla ani možnost vyzkoušet si výstroj a výzbroj, jak pro nasazení doma, tak v zahraničí. A téměř nikdo neodolal možnosti vyzkoušet si maskovací barvy na obličeji.

Mezi specialisty pak byli chemici a zdravotníci z Odboru profesní přípravy, kteří žáky zaujali nejen praktickými ukázkami své výstroje, ale také je mnohému naučili. „Když nevíš, kolikrát máš stlačovat hrudník při masáži srdce, zpívej si koledu Rolničky, rolničky. To je správné tempo,“ poradili zdravotníci žákům.

Nadšení žáků pak gradovalo netradiční ukázkou některých technik boje zblízka MUSADO v podání instruktorů Úseku přípravy Komando. I zde se žáci nebáli předvést své dovednosti a holky i kluci tak metali parakotouly jeden za druhým. „Pokud by vás někdo někdy přepadl, nevolejte pomoc, ale hoří. Lidi jsou zvědaví, přijdou se podívat a možná vám i pomohou, je to vyzkoušené, i když to zní neuvěřitelně,“ vysvětlil žákům instruktor s přezdívkou Lobo.

Prezentace zástupců odboru komunikace MO

Stejný program pak vyškovští předvedli hned následující den, a to na jedné ze základních škol v Brně - Medlánkách. V obou školách nechyběla ani tradiční prezentace zástupců odboru komunikace MO, ve které žáci za své znalosti z oblastí integrovaného záchranného systému, krizových stavů, organizací NATO a EU či samotné Armády České republiky dostali praktické propagační předměty. Vojáky si neužili jen žáci druhého stupně, ale i mladší děti. Žáci prvního stupně se totiž zapojili do výtvarné soutěže o nejlepší výkresy s vojenskou tématikou. Mezi tématy nejvíce převládali tankisté a parašutisté, ale našly se i obrázky s psovody nebo ženisty.

Žáky obou škol pozvali vyškovští profesionálové na 1. června, kdy v rámci oslav Dne dětí otevřou veřejnosti výcvikové centrum.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Věslav Michalik (STAN), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Armáda ČR: První střelby strakonických vojáků na misi v Litvě

22:30 Armáda ČR: První střelby strakonických vojáků na misi v Litvě

Strakoničtí vojáci absolvovali střelby z protiletadlových raketových kompletů RBS-70. Spojené byly h…