Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje: Nemocnice vyrovnaly ztráty minulých let

5.8.2022 4:55 odp. | Tisková zpráva

Zejména díky mimořádným příjmům nemocnic z testování a očkování proti Covid-19 a kompenzačním mechanismům Ministerstva zdravotnictví ČR hospodařily Krajské nemocnice Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje v loňském roce s kladným výsledkem.

Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje: Nemocnice vyrovnaly ztráty minulých let
Foto: ZHKHK
Popisek: Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje - logo

Výsledek hospodaření nemocnic byl výrazně podpořen také výší podpory poskytované Královéhradeckým krajem v rámci vyrovnávacích plateb za plnění závazku veřejné služby. Díky němu mohou být zachovány zdravotnické služby, které jsou pro obyvatele kraje potřebné, ale úhradové mechanismy zdravotních pojišťoven je nezohledňují a bez podpory zřizovatele nemocnic by tak byl jejich provoz výrazně ztrátový.

Výsledky hospodaření nemocnic ZH KHK a.s. za rok 2021 potvrzené auditorskou společností a schválené valnou hromadou nemocnic jsou následující: Oblastní nemocnice Náchod a.s. dosáhla výsledku 181 mil. Kč po zdanění, Oblastní nemocnice Jičín 3,3 mil. Kč, Oblastní nemocnice Trutnov 15,4 mil. Kč a Městská nemocnice Dvůr Králové nad Labem a.s. 3,7 mil. Kč. Celková bilance umožňuje nemocnicím uhradit především ztráty minulých let, doplnit rezervní fondy pro posílení kapitálové stability a také doplnit sociální fondy pro zohlednění potřeb zaměstnanců nemocnic.

Meziročně se tak podařilo uhradit zbývající ztráty minulých let, které v roce 2020 činily za všechny krajské nemocnice téměř 85 mil. Kč.

Anketa

Líbí se vám kampaň, ve které SPOLU staví Babiše vedle Putina?

1%
97%
hlasovalo: 21582 lidí

„Hospodaření nemocnic v roce 2021 odpovídalo trendu patrnému i v jiných krajích. Zejména tam, kde bylo možné z hlediska technické a personální vybavenosti navýšit objem služeb spojených s testováním, očkováním, ale i péčí o pacienty s Covid-19 a zároveň nebylo nutné výrazně omezit provoz dalších oddělení, vidíme výrazně pozitivní výsledek hospodaření. To se týká Oblastní nemocnice Náchod a Oblastní nemocnice Trutnov, zatímco v našich dalších nemocnicích, Oblastní nemocnici Jičín a Městské nemocnici ve Dvoře Králové, vidíme sice solidní, ale nikterak vysoký kladný výsledek. V těchto nemocnicích nebylo zcela možné zmíněná opatření implementovat, čemuž odpovídá i jejich konečná bilance. Jsem velmi rád, že se podařilo zcela vyrovnat historicky nakumulované ztráty a že jsou naše nemocnice také kapitálově stabilnější. Samozřejmě se do budoucnosti díváme střízlivým pohledem a připravujeme se na znatelně hubenější roky co do výše úhrad zdravotních pojišťoven, což v kombinaci s výrazným nárůstem cen nejen energií bude znamenat citelně horší výsledky za rok 2022,“ zhodnotil aktuální ekonomickou situaci předseda představenstva Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje Mgr. Tomáš Halajčuk, Ph.D.

Za poslední tři roky se u koncernových nemocnic podařilo postupně snižovat a následně zcela vyrovnat nakumulované ztráty minulých let v celkovém objemu 171 mil. Kč. Oblastní nemocnice Náchod a.s. tak za poslední tři roky umazala historické ztráty ve výši 161 mil. Kč, Oblastní nemocnice Trutnov a.s. ve výši 18 mil. Kč a Městská nemocnice Dvůr Králové a.s. ve výši 6,5 mil. Kč, Oblastní nemocnice Jičín a.s. nebyla v posledních třech letech nakumulovanými ztrátami minulých let zatížena.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

autor: Tisková zpráva

Mgr. Martin Kupka byl položen dotaz

Zvyšování pokut je jedna věc

Ale jak chcete řešit mnohem důležitější věci, jako že jsou tu rizkový řidiči, ono dost rizikové je už i ježdění po českých silnicích, když jsou všude výmoly nebo fakt, že někdo si z pokut nebo vybodování hlavu neláme? Vy politici vše řešíte jen represivně

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Meziroční růst cen potravin opět zrychlil

21:35 Český statistický úřad: Meziroční růst cen potravin opět zrychlil

Spotřebitelské ceny se meziměsíčně zvýšily o 1,3 %. Tento vývoj byl ovlivněn zejména vyššími cenami …