dTest: Jaká pravidla platí pro chování v lese

06.08.2020 19:33 | Zprávy

K létu neodmyslitelně patří výlety do přírody. Lidé se vydávají do lesů nejen za turistikou, ale také například za houbařením. Na co je třeba pamatovat při procházce v lese a jakým činnostem se raději vyhnout?

dTest: Jaká pravidla platí pro chování v lese
Foto: dTest
Popisek: dTest

Podle lesního zákona může každý vstupovat do lesa a sbírat tam pro vlastní potřebu lesní plody a suchou klest ležící na zemi. Přitom však nesmí les žádným způsobem poškozovat. „Vstup do lesa může být dočasně omezen či vyloučen z důvodu jeho ochrany nebo v zájmu zdraví či bezpečnosti osob. Takové omezení je pouze dočasné. Není povoleno vstupovat do míst oplocených či označených zákazem vstupu nebo do porostů, kde se provádí těžba, manipulace nebo doprava dříví,“ vysvětluje Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest.

V lese musíte dbát základních pravidel, je zakázáno narušovat klid a ticho, kouřit a odhazovat hořící nebo doutnající předměty. Rozdělávat a udržovat otevřené ohně byste neměli nejen v lese samotném, ale ani ve vzdálenosti do 50 metrů od jeho okraje. Pokud se do lesa vydáte na kole či na koni, pohybujte se výhradně po lesních cestách a vyznačených trasách. Vjezd motorovými vozidly není povolen vůbec. Zákon rovněž zakazuje znečišťovat les odpadky, vyzvedávat semenáčky a sazenice stromů či keřů, sbírat semena lesních dřevin a jmelí.

Pokud vás láká spaní „pod širákem“, můžete v lese přenocovat téměř kdekoliv. Neměli byste však přespávat v klidových zónách národních parků či v národních přírodních rezervacích, kde je zakázán vstup mimo vyznačené trasy. Na území Národního parku České Švýcarsko platí zákaz přespávání pro celé území. „Je potřeba rozlišovat přenocování a táboření, které je možné pouze na vyhrazených místech. Tábořením se rozumí přenocování se zvýšeným komfortem, tedy nejčastěji s postavením stanu a rozděláním ohně. Zatímco přenocování znamená přespat pouze ve spacím pytli. Obecně platí, že by neměly po vás v přírodě zůstat žádné stopy či odpadky,“ vysvětluje rozdíl Eduarda Hekšová.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo zahraničí představuje brožuru Informační manipulace Kremlu

13:21 Ministerstvo zahraničí představuje brožuru Informační manipulace Kremlu

Svět stojí před důležitou výzvou. Informační manipulace, šířené záměrně s cílem ovlivňovat veřejné m…