dTest: Ledové kávy jsou sladké jako limonády

03.08.2017 19:33

Odpolední šálek kávy patří k ri­tuálům, bez nichž si leckdo neumí představit svůj den. Zvyk je železná košile a krátká pauza s kávou musí být i když za okny zrovna zuří parné léto. Nemalá část kafařů však v teplých měsících přeci jen místo po horkém nápoji raději sahá po jeho studených variantách. Těm jsme věnovali i naše aktuální srovnání. Nakoupili jsme 26 různých ledových káv a porovnali je podle toho, co na sebe prozrazují na obalech. V jejich složení se neskrývají záludné nástrahy. Většina je však co do množství cukru srovnatelná s limonádami.

dTest: Ledové kávy jsou sladké jako limonády
Foto: dTest
Popisek: dTest

Dostanete-li chuť na ledovou kávu a máte v dosahu kavárnu, nabízí se hned několik možností. Velice častou variantou je café frappé, jakási obdoba ledové tříště. Vyrábí se šleháním z rozpustné kávy, cukerného sirupu, ledu, vody a případně mléka. Pravé frappé lze připravit pouze z instantní kávy, nápoj proslavila v padesátých letech 20. století řecká pobočka firmy Nestlé.

V Itálii se použití instantní kávy vzepřeli, podobný nápoj – caffe freddo – vyrábějí přímo zmrazením espressa. Komu by nevyhovovala ledovo-kávová pěna, má možnost sáhnout po ledové kávě s přídavkem zmrzliny.

Zmíněné příklady samozřejmě nejsou vyčerpávající, ledová káva může mít mnoho podob. Její příprava se však může vydat jen dvěma základními cestami – buď se ochladí teplá káva, nebo se káva louhuje rovnou za studena. V našich končinách má delší tradici první možnost. Obvykle se tak ledová káva připravuje chlazením silnější kávy. Počítá se totiž s tím, že ji přidaný led, zmrzlina, smetana či mléko naředí.

Bohužel ne vždy si můžeme dovolit kavárenský komfort. A tak pokud potřebujete dodat chlazený kofein třeba na cestě, kde je jedinou osvěžovnou čerpací stanice, nezbývá než sáhnout do chladicího regálu po balené ledové kávě.

Prošli jsme obchody a přinesli z nich celkem 26 ledových káv v kelímcích, láhvích i krabičkách s brčkem. Důkladně jsme prostudovali údaje na jejich obalech a porovnali jednotlivé výrobky podle obsahu kávy, cukru, tuku a (ne)přítomnosti některých zbytných ingrediencí.

Kdo tomu velí?

Kterou položku byste ve složení ledových káv čekali na prvních místech? Kávu? Ve většině případů je hlavní složkou mléko. Tomu odpovídá i časté legislativní zařazení těchto výrobků do skupiny mléčných nápojů. Ty musejí podle vyhlášky č. 397/2016 Sb. obsahovat alespoň 50?% mléka.

Ze všech etiket jsme podíl tekutého mléka nezjistili, stejně jako se nedala vždy vyčíst jeho tučnost. Nicméně na 18 výrobcích jsme potřebné údaje našli. Deklarovaný obsah mléka často překračoval 70?%. Šampiónem v tomto směru bylo Cappuccino z Billy deklarující 80% mléčný podíl. Co se tučnosti mléka týče, výrobci používají plnotučné, polotučné i odstředěné, přičemž posledně jmenovaný druh lehce vede – našli jsme jej na obalu deseti nápojů. V souvislosti s mlékem je třeba zmínit i Soja Cappuccino značky Alnatura. To se bez mléka obešlo úplně a místo něj použil výrobce sójový nápoj.

Vyjádřeno kvantitou tedy patří ve většině případů hlavní slovo mléku. Ovšem pokud jde o kvalitu, tou zásadní ingrediencí je káva. Definici samotné ledové kávy ovšem v žádném předpisu nenajdeme. Záleží tak jen na receptuře toho kterého výrobce, kolik kávy použije.

Všechny výrobky v našem srovnání obsahovaly rozpustnou kávu. Na etiketě se často maskuje pod pojmem kávový extrakt, což je obecné označení pro výtažek získaný louhováním mleté pražené kávy do vody. Kávový extrakt může být tekutý, pastovitý nebo sušený a lišit se může i jeho koncentrace, tedy „síla“.

Kávové šifry

Předpisy o označování hovoří jasně – pokud nápoj v názvu obsahuje slovo káva, musí se její množství uvést ve složení. Nevýhodou pro spotřebitele je fakt, že není sjednocen způsob, jakým se množství kávy uvádí. Na výrobcích jsme našli dva různé, vzájemně neporovnatelné způsoby vyjádření.

Buď se uvádělo množství kávového nálevu, nebo jen samotného kávového extraktu, ze kterého se nálev připravuje. Ani k jedné z variant se výrobci většinově nepřiklánějí, na porovnávaných etiketách byly obě zastoupeny zhruba půl na půl. Nejkomplexněji k označení přistoupil Mr. Brown Iced Coffee-Drink, na jehož lahvičce můžete najít obě informace. Vždy jsme hodnotili lépe nápoje deklarující vyšší obsah kávy či kávového extraktu.

Deklarace použitého množství vařené kávy, odborně řečeno kávového nálevu, je pro zákazníka možná lépe srozumitelná. Finální výrobek si totiž může snadno představit jako směs káva–mléko v poměru například 1 : 1. Nevýhodou tohoto přístupu k označení však je, že se kupující nedozvědí, jak silnou kávu výrobce použil.

U námi porovnávaných výrobků se množství kávového nálevu pohybovalo v řádu desítek procent. Nejnižší, 13% podíl kávy sliboval mléčný nápoj Cappuccino značky Müller. Naopak téměř neředěnou kávu ukrývala plechovka Nescafé Black Roast, kde se její obsah dostal na téměř 94?%. Kávou nešetřilo ani druhé Nescafé Cappuccino White, kde představovala více než 58?% celého výrobku.

Ledový smrťák

Druhý způsob vyjádření – informace o procentuálním obsahu samotného kávového extraktu – už je pro představu složitější. Ovšem ve vzájemném porovnání lze snadno poznat, která káva je silnější. Obsahy extraktu se nejčastěji pohybují do 2?%. Nejslabším výrobkem s tímto způsobem deklarace byl Ice Coffee značky Meggle. Cesta ke kýženému číslu u něj byla složitější, nejdříve uvádí, kolik obsahuje procent ochucující složky a následně procentuální podíl extraktu v ní. Po přepočtu jsme došli k závěru, že finální výrobek obsahuje 0,26?% extraktu. Nicméně podobný obsah okolo 0,4?% deklarovalo i pět dalších nápojů značek Albert quality, Muh, Kaufland/K-Classic Ice Coffee, Penny/Boni a Tatra. Ostatní výrobky uváděly 1?% extraktu a více, přičemž nejsilnější Ledová káva značky Kapucín slibovala 1,4?% rozpustné kávy.

O použité kávě vypovídá i množství kofeinu ve výrobku. Informace o jeho obsahu v ledových kávách však nejsou povinné. Evropská pravidla označování potravin říkají, že výrobky se slovy káva nebo čaj v názvu nemusejí obsah kofeinu deklarovat. Pro doplnění dodejme, že ostatní nápoje na něj musejí upozornit, překročí-li jeho obsah 150 mg/l. Devět obalů přesto množství kofeinu dobrovolně prozradilo. Hodnoty se pohybovaly od 134 mg/l (Meggle Ice Coffee) až po 660 mg/l (Mr. Brown Iced Coffee-Drink). Vypitím celého balení posledně jmenovaného vzorku povzbudíme organismus 218 mg kofeinu. Pro srovnání, v šálku espressa můžete počítat s asi 74?mg kofeinu.

Do našeho výběru se dostal i výrobek, který je podle své prezentace určený pro děti – Bobík Kafíčko. Rodiče na tomto místě jistě znejistí. Může je však uklidnit, že samotného kávového extraktu je v tomto výrobku pravděpodobně málo, ve složení ho najdete jako poslední ingredienci ochucující složky a i té jsou v nápoji jen 2?%. Navíc výrobce na obalu deklaruje, že je Bobík bez kofeinu.

Hořkost není v módě

Vedle povzbuzení mysli poskytuje ledová káva i vydatnou energetickou vzpruhu. Tu zajišťuje především cukr a s ním většina výrobců nešetří. My jsme obsah cukru sledovali ze dvou hledisek. V tabulkách výživových hodnot jsme porovnávali jeho množství ve 100?ml a spočítali jsme také příjem cukru po vypití celého balení naráz. V obou případech jsme dávali body k dobru méně sladkým výrobkům.

Obsah cukru u žádného z výrobků nepřekročil 10 g/100?ml. Zároveň dodejme, že pouze u dvou byl nižší než 5 g/100?ml. Jedním z nich byl Alnatura Soja Capuccino, druhým Hochwald Eiskaffee Light. V jeho případě byla chuť dohnána umělými sladidly. Nejsladším byl Meggle Ice Coffee s rovnými 10 g/100?ml a podobně na tom bylo i sedm dalších nápojů, které ve 100?ml ukrývaly více než 9?g cukru, tedy přes dva sáčky cukru používané v kavárnách. Pro srovnání můžeme doplnit, že v Coca Cole se množství cukru pohybuje okolo 11 g/100?ml.

U ledové kávy lze předpokládat, že ji člověk vypije celou naráz. Z toho důvodu nás zajímalo i množství cukru, které do sebe touto cestou dostaneme. Kromě koncentrace cukru tu hraje roli i velikost obalu. Samozřejmě platí, že čím větší je balení, tím více energie si dodáme.

Přeborníky v tomto ohledu proto byly ledové kávy balené v papírových krabicích. Vůbec nejvyšší číslo nám vyšlo u Eis-Kaffee značky Muh. Prodává se v litrové krabici a celé balení ukrývá téměř 94g cukrovou nálož. Zrovna u něj je však otázkou, zda je opravdu možné vypít celé balení na posezení.

V případě půllitrových krabic značek K-Classic z Kauflandu nebo Hochwald už by to takový problém nebyl. Tělo by tak dostalo více než 36?g cukru, což jsou téměř tři čtvrtiny denního 50g příjmu cukru doporučeného Světovou zdravotnickou organizací. Na tento energetický příjem bychom měli myslet a v ideálním případě po pauze s krabičkou ledové kávy doplnit náležitou dávku pohybu. Nejméně sladkou variantu představovalo Soja Cappuccino od Alnatury, které v celém balení obsahuje pouze 10,8?g cukru.

A čím se ledové kávy nejčastěji sladí? Kromě obyčejného cukru můžete ve složení najít i cukrové sirupy, nejčastěji invertní nebo karamelový. Invertní cukrový sirup se vyrábí rozkladem řepného či třtinového cukru, který se tak štěpí na své základní stavební jednotky glukózu a fruktózu.

Technologicky je tento krok výhodný, protože směs glukózy a fruktózy nekrystalizuje, sirup zůstává tekutý a dobře se v nápoji rozpouští i za nižších teplot. Když už zmiňujeme glukózu s fruktózou, stojí za to poznamenat, že glukózo-fruktózový ani glukózový sirup jsme ve složení žádného z výrobků uvedený nenašli.

Dále se v ledové kávě můžete setkat i s karamelovým sirupem. Často stojí ke konci výčtu složek a slouží především k ochucení.

Ledová káva bez šlehačky

Obsahem cukru se ledové kávy podobají limonádám, ale celkovou energetickou hodnotu mají vyšší. Důvodem je především mléčný tuk. Hodnocení tučnosti není úplně jednoznačné. Energeticky je tuk sice v porovnání s cukrem dvojnásobně vydatnější, ovšem tučnost použitého mléka je zásadním ukazatelem jeho kvality a ceny. Protože cílem našeho srovnání je především porovnání kvality jednotlivých nápojů, zvolili jsme druhý přístup a lépe hodnotili výrobky s vyšším obsahem mléčného tuku.

V průměru se tučnost ledové kávy pohybuje okolo 1?%. Nejvyšší hodnotu jsme zaregistrovali na obalu Meggle Ice Coffee, které avizovalo 2,2?% tuku. Na opačném konci stálo Nescafé Black Roast. Ze všech porovnávaných nápojů slibovalo nejvíce kávy, necelých 94 %, a na mléko už příliš místa nezbylo. Proto hlásala tabulka výživových hodnot jen 0,1% tučnost.

Bojovníci s řídkostí

Kromě základních surovin jsme v seznamech ingrediencí zkoumali i to, jakými přídatnými látkami si výrobci ledových káv pomáhají. Vytipovali jsme několik nejčastěji používaných aditiv, jejichž (ne)přítomnost jsme při porovnávání zohlednili.

Zákazníci zřejmě mají představu ledové kávy vyrobené ze smetany a zmrzliny, a očekávají proto, že bude hustá. Producenti jim v tomto vycházejí vstříc a požadovaný vjem zajišťují nejčastěji pomocí zahušťovadel. V našem porovnání jsme našli jen čtyři nezahuštěné výrobky: Nescafé Black Roast, Mr. Brown Iced Coffee-Drink, Kapucín Ledová káva a Bobík Kafíčko.

Ve zbývajících 22 výrobcích jsme nějaké to zahušťující éčko našli a někdy šlo rovnou o směs několika aditiv najednou. Pokud si budete chtít při výběru jejich přítomnost sami ověřit, nepátrejte po slově zahušťovadlo, ale raději po číslech a jménech konkrétních aditiv. Zahušťující rostlinné polysacharidy, například karagenan (E 407), celulóza (E 460) nebo karboxymethylcelulóza (E 466) totiž někdy bývají deklarovány jako stabilizátory.

Výdrž i bez konzervantů

Dále jsme naši pozornost zaměřili na použití konzervantů. Trvanlivost ledových káv se liší podle použitého druhu obalu. Nejchoulostivější jsou chlazené nápoje balené v kelímcích, u kterých se počítá s tím, že se po nákupu ihned vypijí. Naopak výrobky balené v krabicích či plechovkách jsou o poznání trvanlivější z důvodu důkladného tepelného ošetření. Často na nich můžete najít poznámku „ošetřeno UHT“, což je zkratka pro vysokotepelné ošetření dosahující teploty až 131 °C, která ničí všechny mikroorganismy včetně jejich zárodků, takzvaných spor.

Když už, tak bychom chemické konzervanty očekávali spíše v chlazených nápojích, které nejsou tak dokonale tepelně ošetřené. Vcelku nás proto překvapilo, že jediným výrobkem uvádějícím použití sorbanu draselného na obalu, bylo krabičkové Icecoffee značky Albert quality.

Podobně ojedinělé bylo i použití náhradních sladidel. Hlásil se k nim pouze jediný výrobek – Hochwald Eiskaffee Light, což je alternativa k cukrem slazené kávě téže značky.

Samotná chuť kávy nestačí

Ledová káva není jen jedna, ale kromě klasické „obyčejné“ varianty můžete volit i speciální typ kávy. Nejčastěji jde o cappuccino či macchiato. Ty navíc obsahují i různé ochucující přísady, například kakao nebo karamel.

V řadě případů pak k ozvláštnění přispívají i aromata. S touto cestou jsme se setkali ve 13 případech. Až na Müller Cappuccino byly paradoxně navoněny výrobky, které měly být podle názvu pouze ledovou kávou bez speciální příchuti. Za použití aromat ztrácely ledové kávy body rovněž.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

22:03 Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

Stavbu retenční nádrže Perlík za 7,8 milionu korun dokončily Lesy České republiky na úpatí Smrku, ne…