Alkohol nelze zaměňovat s léčivým přípravkem

01.05.2014 13:00

Alkohol nelze zaměňovat s léčivým přípravkem
Foto:
Popisek:

Se znepokojením jsme v poslední době zaznamenali v mediích opakovanou informaci o domnělých prospěšných účincích pravidelné konzumace alkoholu na lidský organismus, a dokonce i doporučení, že se s alkoholickými nápoji mají „kontrolovaně“ seznámit i děti či dospívající. Tyto informace jsou podávány jako výsledky lékařských výzkumů, nebo jako vyjádření lékaře – odborníka.

Společnost pro návykové nemoci ČLS JEP upozorňuje, že jde o zkreslené a nepřesné informace. S výjimkou ojedinělého průkazu např. na omezeném počtu francouzských mužů (nad 50 let) po infarktu, nebylo žádnou relevantní kontrolovanou a nezávislou klinickou studií prokázáno, že pravidelné pití alkoholu působí léčivě či preventivně proti konkrétnímu onemocnění. Naopak i velmi mírná pravidelná konzumace alkoholu (včetně piva a vína) několikanásobně zvyšuje riziko onkologických onemocnění (karcinom prsu, slinivky, zažívacího traktu), jaterních onemocnění (jaterní steatóza, steatohepatitida, cirhóza), akutního i chronického zánětu a následného poškození slinivky. Výsledky (metaanalýza) studií např. z roku 2010 a (Roerecke et Rehm) nepotvrdily ochranný vliv alkoholu na srdečně cévní systém, což znamená, že ani malé dávky alkoholu obecně nechrání před srdečním infarktem a mozkovou mrtvicí. Naopak, negativně alkohol působí u lidí s hypertenzí, srdečními arytmiemi a u nemocných, kteří prodělali mozkovou mrtvici.

Alkohol vede k zvýšenému riziku úrazů, pod vlivem alkoholu dochází k rizikovému chování (abusus dalších návykových látek, rizikové sexuální chování, dopravní nehody, agresivita, domácí násilí apod.)

Je opakovaně prokazována skutečnost, že nízký věk prvního kontaktu člověka (dítěte) s alkoholem je významným rizikovým faktorem pro následný rozvoj závislosti na alkoholu, případně na dalších psychoaktivních látkách.

Podle zprávy a současného postoje Světové zdravotnické organizace z roku 2011 nelze žádnou dávku alkoholu považovat za bezpečnou vzhledem k velmi individuální citlivosti, resp. dalším chorobám u konkrétních osob. Za škodlivou je v tomto smyslu považována jakákoli pravidelná konzumace alkoholu v denní dávce nad 60g čistého alkoholu u mužů a 40g čistého alkoholu u žen (20g odpovídá přibližně dvěma dcl vína či 50cl destilátu). 

V EU alkohol ročně zapříčiní kolem 120 000 úmrtí. V ČR na intoxikaci alkoholem zemře kolem 300 lidí, do čehož nejsou započítána úmrtí na onemocnění vyvolaná/zhoršená alkoholem.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Redakce

RNDr. Alexandr Vondra byl položen dotaz

dezinformace

Dobrý den, tvrdíte, že dezinformace existují. Můžete definovat tento pojem, protože to zatím nikdo v ČR neudělal, ale hlavně, že tato vláda pořád mluví o tom, jak se tu šíří a jak s nimi bude bojovat. A výsledek je takový, že jak sám říkáte, se tu řada lidí bojí pak narovinu říci to, co si myslí

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Takhle začíná válka. Z otřeseného Slovenska chodí temné zvěsti

11:31 Takhle začíná válka. Z otřeseného Slovenska chodí temné zvěsti

Slovensko zažívá šok z atentátu na svého demokraticky zvoleného premiéra. „Je to odrazem násilného p…