Inspirujte se odbornými radami značky Signal i tipy na vánoční dárky, díky nimž vyčarujete u sebe či svých blízkých zdravý a zářivý úsměv jako čerstvě padlý sníh.
DESATERO PRO ZÁŘIVÝ ÚSMĚV DLE MUDR. DAVIDA KADLECE:
- PRAVIDELNOST PŘINÁŠÍ VÝSLEDKY
Čistění zubů dvakrát denně, ráno po snídani a večer před spaním, vnímejte jako nedílnou součást každodenní hygieny! Nejlépe však uděláte, pokud se budete věnovat hygieně vaší ústní dutiny po každém jídle.
- KARTÁČEK PROTI ZUBNÍMU PLAKU
Vhodný zubní kartáček dokáže odstraňovat velké množství nežádoucího zubního plaku. Ten způsobuje zubní kaz a má i významný podíl na vzniku a průběhu paradentózy. Zubní kartáček je dobré vyměnit alespoň jednou za tři měsíce. Pokud však vidíte, že se jeho štětinky už ohýbají, začněte s novým raději dříve. Sami pocítíte, že neopotřebovaný kartáček vyčistí vaše zuby mnohem lépe.
- SPRÁVNÁ PASTA – SPRÁVNÁ CESTA
Nepostradatelným pomocníkem je také zubní pasta, která svým složením bojuje proti bakteriím zubního plaku, příznivě působí při léčbě onemocnění dásní a posiluje odolnost skloviny zubů. Dokáže potlačovat i projevy citlivých zubních krčků. Zvolená pasta by měla obsahovat antimikrobiální látky, jež napomáhají v boji proti zubnímu kazu a paradentóze, dále fluor výrazně snižující kazivost zubů.
- POSILUJTE ZUBNÍ SKLOVINU
Budete-li používat pasty s fluorem a kalciem, uděláte dobrou službu také své zubní sklovině. Toto složení ji totiž posiluje a pomáhá k její remineralizaci. Při správném čištění zubů dvakrát za den se navíc zvyšuje přítomnost fluoru ve slinách vždy na několik hodin denně, a tím se zlepšuje i prevence a ochrana zubů proti kazu.
- PEČUJTE O MEZIZUBNÍ PROSTORY
Mezizubní prostory jsou pro běžný kartáček obtížně přístupné. Používejte proto mezizubní kartáček, zubní nitě, případně ústní sprchu. Účinným pomocníkem mohou být rovněž speciální zubní pasty s komplexním složením obsahujícím minerály, zinek a mikrogrunule. S výběrem doporučených pomůcek vám poradí zubní lékař nebo dentální hygienistka.
- OSVĚŽENÍ S ÚSTNÍ VODOU
Ústní voda rozhodně kartáček nenahradí, ale dobře poslouží k osvěžení dechu a redukci bakterií v ústech. Dlouhodobě si vyplachujte raději bezalkoholovými ústními vodami, pokud to v souvislosti s právě probíhající léčbou neurčí váš zubní lékař jinak.
- SLINY NÁM POMÁHAJÍ
Žvýkání žvýkaček bez cukru stimuluje produkci slin, které na ústní dutinu působí vždy příznivě. Pomáhají totiž udržovat optimální pH a tím zamezují vzniku zubního kazu. Sliny navíc obsahují i enzymy a imunitní látky odpovědné za udržování zdravých sliznic a dásní.
- JSTE TO, CO JÍTE
Konzumujte méně jednoduchých cukrů, tedy zejména těch, které přinášejí pocit sladké chuti. Omezováním jejich příjmu prospějete nejen svému chrupu, ale i své životosprávě.
- JSTE I TO, CO PIJETE
I při konzumaci nápojů myslete na prevenci! Příliš slazené a kyselé nápoje colového typu, stejně tak nadbytek citrusových plodů a jablek, mohou vést k erozivnímu poškozování povrchu zubů, zejména pak v oblasti zubního krčku.
10. NEBOJTE SE ZUBAŘE!
Mnoho začínajících problémů v ústní dutině nemusíme postřehnout, protože se neprojevují bolestí. Včas mohou být odhaleny a léčeny již v počátečním stádiu jen díky preventivní prohlídce. Nepodceňujte proto návštěvu zubních specialistů a na kontrolu k dentistovi vyrazte jednou za půl roku, a to i když nepociťujete žádné potíže.
autor: MaB