Reportáž ze Šumavy zde:
Válka o Šumavu na vlastní oči: Riskantní akce málem skončila smrtí
Jádrová bomba
Jádro konfliktu je v tom, že podle ekologů nemá vedení národního parku vyřízené výjimky na kácení v druhé zóně parku a zasahuje se v biotopu chráněných druhů. Správa parku zase argumentuje tím, že kácet se musí již nyní, protože by se ze stromů napadených kůrovcem mohl brouk rozšířit do okolí. Obě strany na sebe podaly trestní oznámení. Ke kácení se přistoupilo na základě předběžného opatření klatovského soudu, a proto lesníky proti ekologům brání policie. Do sporu už se vložila i Evropská komise a žádá Česko o vysvětlení.
Sledujeme téma Boj o Šumavu
S vašimi názory nesouhlasím, ale budu do smrti hájit právo, abyste je směl pronést
Neforemnému špalíru přihlíželi úředníci z oken ministerstva a řečnické výkony doprovázelo, a místy i přehlušovalo, pravidelné dunění z nedalekého asfaltovacího stroje. Sedmdesát minut trvajícím protestem prováděl herec a moderátor Petr Vacek a postupně si zval na improvizované pódium renomované vědce z University Karlovy, představitele občanských iniciativ, aktivisty navracející se ze Šumavy, ale i politiky. Ti všichni se oháněli argumenty sobě vlastními. Prohlášení o škodlivosti neoliberalismu na přírodu podpíraly vědecké poznatky dokazující schopnost vlastní regenerace přírody a vypořádání se s kůrovcem.
FOTOGALERIE Kůrovec v Praze
Na přilehlém parkovišti v areálu ministerstva rozbalil své poutače naopak tábor Šumavanů, kteří podporují těžbu i setrvání ředitele NP Šumava Jana Stráského ve funkci. K žádným potyčkám nicméně nedošlo, ba naopak. Bývalému starostovi obce Horská Kvilda byl předán i mikrofon, aby mohl říci svůj názor.
Zachránili jsme policistu
Slova se v průběhu akce ujal aktivista, jenž dočasně přerušil protest na Šumavě, aby podal informaci přihlížejícímu publiku o současném stavu v místě blokády a poupravil některé mediální nepravdy. "K žádnému násilí z naší strany tam nedocházelo. My jsme naopak zachránili jednomu policistovi život, když si dřevorubec při práci nedal pozor a omylem nasměroval padající kmen do míst, kde stál policista. Nebýt našeho včasného upozornění křičením, dopadlo by to tragicky," referoval aktivista a současně si postěžoval na tvrdost policejních zákroků při zatýkání.
Poženeme to do EU
Petr Voříšek z České ornitologické společnosti přihlížejícím tvrdil, že ministerstvo v problému selhalo a že jeho organizace podává stížnost Evropské komisi, neboť zásah je v rozporu s ochrannými podmínkami programu Natura 2000.
Moderátor Vacek pozval k mikrofonu také předsedu Strany zelených Ondřeje Lišku. Ten ve svém projevu vyzval k odstoupení ředitele Stráského a pokáral ministra Chalupu za nečinnost.
"Ministr Chalupa by měl přestat dělat mrtvého brouka a měl by hovořit s kompetentními lidmi," pronesl Liška. Předseda SZ pak dále vyhrožoval, že pokud problém nebude řešen dialogem, přesunou se aktivisté ze Šumavy před budovu ministerstva do Vršovic a připoutají se klidně zde. Na dotaz redakce ParlamentníListy.cz pak jen zopakoval, žen výzvu myslel naprosto vážně.
Pořadatelé z Hnutí Duha na závěr vyzvali účastníky protestu k podpisu petičních archů za zastavení kácení.
Psali jsme:
Boj o kůrovce v Senátu. Kubera hovořil o ekoteroristech s mindrákem
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Pavel Kozdera