Lidé mohou na nový zvon přispívat od letošního června. Podpořit sbírku jinak než finančně napadlo autorskou dvojici Vilém Dubnička a Zdeněk Lahoda. Píseň složili a nechali nazpívat sólistkou operety Soňou Borkovou a vokálním kvintetem Hlasoplet. Je zveřejněna na webových stránkách dubnicka-lahoda.cz a lidé k ní mohou natočit klip nebo ji zcela přetvoři. „Naše píseň dává lidem možnost hrát si audiovizuálně,“ říká Vilém Dubnička.
Sbírka byla vyhlášena v návaznosti na ideovou architektonickou soutěž „Dvě věže“, která vyzývala k zaslání nápadů na dotvoření druhé věže katedrály sv. Bartoloměje na plzeňském náměstí. Ta byla údajně podle historických pramenů během stavby poškozena požárem a zůstala po ní jen spodní část, zakrytá střechou lodě kostela. V bouřlivé debatě o smyslu soutěže vyplul na povrch příběh, o kterém málokdo z Plzeňanů věděl: před sedmdesáti lety zabavili nacističtí okupanti z katedrály čtyři z pěti zvonů a nechali je roztavit. Od té doby harmonický souzvuk pěti plzeňských zvonů chybí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: plzen.eu