Sněmovna ale dnes ustavila celkem 17 výborů, tedy jen o jeden méně než v minulém období. Výbory budou mít od 15 do 30 členů. Poslanci se však usnesli na tom, že později ještě dva sloučí, a to kontrolní a petiční. Nyní to kvůli zákonu o sněmovním jednacím řádu není možné, bude se muset změnit.
Sněmovna se vykašle na lidská práva, míní komunistka
„Zákon bude změněn co nejdříve," podotkl k tomu předseda volební komise Jan Vidím. To se ale nelíbilo Zuzce Bebarové-Rujbrové (KSČM) . "Rozumím tomu, že po boji vítěz pod vlajkou demokracie a nové politické kultury se věnuje plenění dobytého území," uvedla.
Sloučení výborů bude podle ní signálem, že sněmovna nebude klást takový důraz na lidská práva a kontrolu hospodaření se státním majetkem. Podle Vidíma ale nejde o snížení pravomocí, ale o snížení počtu funkcionářů.
Sloučení se týká také volebního výboru, který se má nově jmenovat volební a mediální výbor. Bude do něho začleněna mediální komise. Poslanecké kluby budou muset podat návrhy na obsazení výborů do 2. července odpoledne.
Čtěte také:
A jaké výbory budou pracovat?
Ze zákona sněmovna už v úterý ustanovila patnáctičlenný mandátový a imunitní výbor. Dalšími výbory zřízenými ze zákona jsou petiční výbor (15 členů), rozpočtový výbor (30 členů), kontrolní výbor (15 členů), organizační výbor (30 členů), volební výbor (15 členů) a výbor pro evropské záležitosti (15 členů). |
Dále poslanci založili hospodářský výbor (30 členů), ústavně právní výbor (15 členů), výbor pro obranu a bezpečnost (30 členů), výbor pro sociální politiku (18 členů), výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj (23 členů), výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu (23 členů), výbor pro zdravotnictví (23 členů), výbor pro životní prostředí (18 členů), zahraniční výbor (18 členů) a zemědělský výbor (15 členů). |
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb