Všeobecná fakultní nemocnice v Praze se zapojuje do osvětové kampaně GET TESTED

18.03.2015 11:12

24. březen 2015 je první celosvětový den pro pacienty s pokročilým kolorektálním karcinomem. International Colorectal Cancer Association tímto dnem startuje osvětovou kampaň GET TESTED pro nově diagnostikované pacienty s metastazujícím kolorektálním karcinomem. Cílem kampaně je upozornit na nutnost provádění rutinního testování biomarkerů RAS, a to v době, kdy je u nemocného poprvé toto onemocnění diagnostikováno. Ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze již více než rok úspěšně běží dobrovolnický program pro pacienty se stomií.

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze se zapojuje do osvětové kampaně GET TESTED
Foto: Martin Kovář
Popisek: Chirurgický zákrok, ilustrační foto

“Kolorektální karcinom neboli zhoubný nádor v oblasti tlustého střeva či konečníku, je celosvětově třetím nejčastějším typem zhoubného nádoru. V České republice je více než 20 tisíc obyvatel žijících s tímto onemocněním. Ročně zemře v důsledku kolorektálního karcinomu více než 3 500 Čechů“, říká prim. MUDr. Eva Sedláčková, MBA z Onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. LF UK, která je zároveň odborným garantem osvětové kampaně v České republice. Česká republika patří ke světovým rekordmanům v počtu případů tohoto nádorového onemocnění na sto tisíc obyvatel. I proto se ke kampani v Česku připojilo České ILCO, které se snaží o osvětu týkající se jak tohoto onemocnění, tak i stomie, která se často stává součástí životů pacientů po operaci tohoto zhoubného nádoru.

Mezi často se vyskytující příznaky kolorektálního karcinomu patří krev nebo hlen ve stolici, změna pravidelnosti stolice, pocit nedokonalého vyprázdnění, bolest nebo nepříjemné pocity, úbytek tělesné hmotnosti či trvalá únava. U jednoho ze čtyř lidí je kolorektální karcinom diagnostikován až v době, kdy se již rozšířil do jiných částí těla (jde o metastazující kolorektální karcinom). Rizikovými faktory jsou obecně věk, strava, mužské pohlaví a dědičnost.

U pacientů s tímto pokročilým onemocněním je třeba provádět tzv. test biomarkerů (genů) RAS. Jak říká doc. MUDr. Pavel Dundr, Ph.D., přednosta Ústavu patologie 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze: „Test biomarkerů je laboratorní vyšetření prováděné ze vzorku odebraného při biopsii či operaci které by mělo být součástí komplexního vyšetření každého pacienta.“ Geny RAS mohou být buď „mutované“ nebo nemutované, neboli „divokého typu“, a právě test biomarkerů RAS může říci, který typ genů pacient má. Výsledky testu pak pomohou lékaři určit, jaký typ moderní biologické léčby bude u konkrétního pacienta nejlépe účinkovat a zároveň nevystaví pacienta náročné léčbě, která by právě u něj nezafungovala.

Marie Ředinová, předsedkyně organizace České ILCO, dodává: „Podstatné je přijít s problémem včas. Nebát se, nestydět se a lékaře včas informovat, nechat se vyšetřit. To je zásadní. Téměř polovina pacientů s kolorektálním karcinomem chodí k lékaři pozdě, tedy ve třetím a čtvrtém stádiu onemocnění. A právě osvětou, jakou je i projekt GET TESTED, chceme toto měnit.”

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, ve spolupráci s organizací České ILCO, spustila v březnu 2014 první projekt svého druhu v České republice: zprostředkování dobrovolníků pro pacienty se stomií přímo v prostorách nemocnice na Karlově náměstí. Ti jim nejen poradí v záležitostech běžného života, jako je vhodné stravování nebo oblékání, ale na vlastním příkladu jim zároveň ukáží, že se dá žít plnohodnotným životem. A o to jde především: přítomnost dobrovolníků přímo v nemocnici může pacientům pomoci lépe se vyrovnat s novou situací. Dobrovolníci nezastupují, ale doplňují práci zdravotnického personálu a přispívají tak ke stále kvalitnější léčebné péči o pacienty.

České ILCO ve spolupráci s Všeobecnou fakultní nemocnicí v Praze a 1. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy také připravily na 24. března od 18.00 hodin ve Faustově domě na Karlově náměstí v Praze veřejné čtení z knihy příběhů pacientů „Ať žijí 100mici“. Z knihy bude číst Boris Hybner, herec, mim a mimo jiné i pacient po kolorektální karcinomu žijící se stomií. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Redakce

Tomio Okamura byl položen dotaz

Dobrý den, pane Okamuro,

je SPD ochotná ke spolupráci, příp. k vytvoření koalice s KSČM pro parlamentní volby v příštím roce? Děkuji.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Spotřeboval polovinu, zaplatil víc. „Zlevňování“ energie doložené fakturami

4:44 Spotřeboval polovinu, zaplatil víc. „Zlevňování“ energie doložené fakturami

Přelom dubna a května je obdobím, kdy většina lidí dostává vyúčtování za energie a služby spojené s …