Premiér Fiala: Terezín nám připomíná, jakého zla jsou lidé schopni

20.05.2024 10:21 | Tisková zpráva

Premiér Petr Fiala, další zástupci vlády ČR a nejvyšší ústavní činitelé se v neděli 19. května 2024 na Národním hřbitově před Malou pevností v Terezíně zúčastnili tradiční Terezínské tryzny. Vzpomínková akce k uctění obětí nacistické perzekuce se konala u příležitosti 79. výročí osvobození.

Premiér Fiala: Terezín nám připomíná, jakého zla jsou lidé schopni
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Fiala

Vzpomínkového aktu se dále zúčastnil prezident republiky Petr Pavel, předseda Senátu Parlamentu ČR Miloš Vystrčil, předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová a další zástupci politické reprezentace. Na Terezínskou tryznu se dostavili i zástupci Německa, Velké Británie, USA, Francie a dalších zemí.

Za přeživší pronesla projev Dita Krausová, která prošla během druhé světové války terezínským ghettem a koncentračními tábory Osvětim a Bergen-Belsen.

„K holocaustu vedl antisemitismus, rasistické zákony a netolerance. Považuji za důležité si tyto hrůzné události připomínat, aby se nikdy nemohly opakovat. Terezín nám připomíná, jakého zla jsou lidé schopni a jaké hrůzy se odehrávaly na našem území. Svoboda je křehká věc. Musíme se o ni starat a musíme dělat všechno pro to, abychom si ji zachovali,“ uvedl premiér Petr Fiala.

Terezínská tryzna se koná od roku 1947 každou třetí květnovou neděli. Areálem ghetta prošlo za války na 155 000 Židů ze všech koutů Evropy. Část z nich byla deportována do jiných koncentračních táborů, kde postupně zemřeli v plynových komorách. Historici uvádí, že v důsledku špatných životních podmínek zemřelo v ghettu kolem 35 tisíc lidí.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Zůstane ANO věrná i po zvolení?

Dost politiků ANO po zvolení do EP stranu opustilo. Jak si to vysvětlujete? A můžete zaručit, že vy se netrhnete, když budete zvolena? Protože vy ani nejste členka ANO. Ať se vám daří. Libor

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Názor , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuserybářík , 20.05.2024 11:46:48
Okupace sovětská cca 1500 obětí ,okupace německá 350 000 obětí.

|  10 |  0

Další články z rubriky

Potůčková (STAN): Považuju to za úmyslné podkopávání důvěry lidí ve státní orgány a instituce

23:07 Potůčková (STAN): Považuju to za úmyslné podkopávání důvěry lidí ve státní orgány a instituce

Projev na 107. schůzi Poslanecké sněmovny 12. června k návrhu poslanců Víta Rakušana, Petra Fialy, M…