Spotřeboval polovinu, zaplatil víc. „Zlevňování“ energie doložené fakturami

20.05.2024 4:44 | Analýza

Přelom dubna a května je obdobím, kdy většina lidí dostává vyúčtování za energie a služby spojené s bydlením, a na nemálo Čechů tak právě v těchto dnech čeká nemilé překvapení v podobě obálky s nechvalně známou růžovou složenkou, doplněnou výzvou k úhradě nedoplatků. Děje se to přitom i těm, kteří v loňském roce svou spotřebu výrazně omezili. Ani to však leckdy nepomohlo. Proč? Právě v aktuálním vyúčtování lidé doplácejí na to, že bylo Česko vloni v cenách energií „na špici Evropy“. Jak dopadl „pokles cen energií“, o němž dříve hovořil premiér Petr Fiala (ODS), se na vlastní kůži přesvědčil někdejší brněnský radní. Spotřeboval téměř o polovinu méně, ale stejně musí doplácet.

Spotřeboval polovinu, zaplatil víc. „Zlevňování“ energie doložené fakturami
Foto: pixabay.com
Popisek: Topení - ilustrační foto

Strmý růst cen v Česku polevil a dobrou zprávou na začátku letošního roku bylo také zlevňování na trhu energií. Mezitímco však tržní ceny energií padaly, si čeští odběratelé zatím výraznějších slev na svých fakturách nevšimli a mnohé lidi čeká při rozbalování vyúčtování energií za loňský rok nepříjemný šok. I lidé, kteří výrazně omezili svou spotřebu a očekávali přeplatky či alespoň to, že „budou na nule“, jsou totiž častokrát zaskočeni přiloženou složenkou s výzvou k zaplacení nedoplatku. Jak je možné, že se tak dělo zrovna při vyúčtování za loňský rok, kdy už média oblétávaly zprávy, že jsme z toho nejhoršího venku?  

Vládní činitelé na konci loňského léta varovali občany, že se šíří „poplašné zprávy“ o tom, že by měly v letošním roce „dramaticky“ narůst ceny energií. „Chtěl bych hned a jasně zdůraznit, že ceny energií v žádném případě neporostou o desítky procent,“ zdůraznil premiér Petr Fiala (ODS) a podotkl, že lidé u elektřiny budou platit převážně stejně jako v loňském roce nebo „maximálně v průměru o jednotky procent více“.

„Kdyby totiž předcházející vlády dělaly, co měly, staraly se o energetickou bezpečnost a o energetické zajištění České republiky, stavěly dostatek zdrojů energií, tak bychom v takové situaci, v jaké jsme dnes, nebyli,“ sdělil též Fiala, že na vysokých cenách energií podle něj mají zásadní podíl i předcházející vlády.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radek Kotas

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Zůstane ANO věrná i po zvolení?

Dost politiků ANO po zvolení do EP stranu opustilo. Jak si to vysvětlujete? A můžete zaručit, že vy se netrhnete, když budete zvolena? Protože vy ani nejste členka ANO. Ať se vám daří. Libor

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

To jsou přesně ty výborné výsledky, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseNechtík , 20.05.2024 9:48:07
Fialy a jeho vlády jak nám neustále tvrdí. V žebříčkách porovnání států toho negativního pro občany, toho co nám nejvíce komplikuje život jako např. ceny energií, ceny potravin, nás dostal na první místa v EU. No nevolte ho znovu, když je předurčen k vládnutí!!

|  12 |  0

Další články z rubriky

Spotřeboval polovinu, zaplatil víc. „Zlevňování“ energie doložené fakturami

4:44 Spotřeboval polovinu, zaplatil víc. „Zlevňování“ energie doložené fakturami

Přelom dubna a května je obdobím, kdy většina lidí dostává vyúčtování za energie a služby spojené s …