Zažívací obtíže

15.08.2014 11:00

Každý z nás je někdy zažil, někteří na ně trpí. O tom, co zažívací obtíže způsobuje a jak jim čelit jsme si povídali s lékařkou Lenkou Řehořkovou, členkou lékařské rady sítě nutričních poraden Svět zdraví.

Zažívací obtíže
Foto:
Popisek:

Zažívací potíže je souhrnný název pro nepříjemné pocity spojené s trávením, s bolestmi v okolí žaludku, břicha a nepříjemnými pocity po jídle.

Zažívací obtíže mohou být příznakem i jiné choroby nebo „pouhým“ důsledkem nevhodného životního stylu

Příznaky se liší v závislosti na vyvolávající příčině. Mezi nejčastější příznaky patří nevolnost a zvracení, říhání, škytavka, pálení žáhy, návrat části žaludečního obsahu do dutiny ústní, plynatost, kručení břicha, průjem či zácpa a bolest. Příznaky mohou být různě kombinované a různě intenzivní a časté. Mohou být vázány na konzumaci některých potravin, což naznačuje poruchu trávení či vstřebávání některé složky obsažené v problémové potravině (intolerance/alergie).

Příčinami mohou být onemocnění žaludku ale i dalších oblastí trávicího traktu. Může se jednat o žaludeční vředy, záněty, nádory, ale také např. o poruchy trávení a vstřebávání (celiakie, laktózová intolerance) či žlučníkové kameny. Vinou nemusí být jen poruchy některého z orgánů či trávicích enzymů, ale může to být i důsledek špatného životního stylu (kouření, nadbytek alkoholu, konzumace tučných, smažených a těžkých či dráždivých jídel).

Je třeba, aby léčba byla komplexní, ale především závisí na zjištění vyvolávající příčiny. Prvním krokem by měla být úprava životosprávy a režimová opatření. Jedná se o zanechání kouření a omezení konzumace alkoholických a kofeinových nápojů. Omezení konzumace tučných, smažených a dráždivých jídel, kořeněných, alegizujících jídel.

V případě, že potíže vyvolává porucha vstřebávání některých látek ze stravy, je léčbou jejich odstranění ze stravy a nahrazení jinými potraviny. V některých případech lze také podávat náhradní enzymy v podobě tablet. V případě přítomnosti žlučníkových kamenů, zjištěného vředu, zánětu či nádoru je třeba jejich odstranění a následná úprava životosprávy.

Krátkodobým řešením mohou být úlevové léky, jež neutralizují žaludeční šťávy tlumí pálení žáhy, usnadňují průchod tráveniny střevy apod. Neřeší však primární problém, proto by měly být užívány jen krátkodobě a jako součást další léčby. Jako přírodní produkt lze použít sodu, pH Balance, pHOptimal.

Prevencí je správná životospráva, kterou svým klientům pomůže upravit/nastavit Svět zdraví

Jde zejména o úplné zanechání, či alespoň omezení kouření, neužívání rizikových léků, omezení konzumace alkoholických a kofeinových nápojů, úprava stravy a vyhýbání se stresovým situacím, zajisté i vhodný pohyb. Kromě správné skladby stravy je také důležité stravovat se v klidném prostředí a bez stresu. Pokud člověk konzumuje dostatek rozpustné i nerozpustné vlákniny v ovoci, zelenině a potravinách z celozrnné mouky, jeho mikroflóra ve střevě bude mít správné složení, někdy je nutné probiotické bakterie i dodávat. Střevní mikroflóru poškozují především dietní chyby, dieta s malým obsahem vláknin, potravinové alergie, časté užívání antibiotik, návykových projímadel apod. Produktů s probiotiky na trhu je velmi mnoho, v nabídce Světa zdraví je InGelActive (protizánětlivý efekt), InClever (pro děti), InGelLady (pro ženy), Boss (pro muže)…. V některých případech se používají se také trávící enzymy. Nahrazují chybějící vlastní trávící enzymy, zlepšují funkci trávení probíhající především v tenkém střevě, podpoří nedostatečnou funkci slinivky, např. EnzyMineral.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Redakce

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

30 000 Kč pokuta za zákaz Ukrajincům. Mezitím další rvačka. „Policie ČR nepřijela.“

8:46 30 000 Kč pokuta za zákaz Ukrajincům. Mezitím další rvačka. „Policie ČR nepřijela.“

Ukrajincům vstup zakázán, demolují nám diskotéku. Tak se nedávno vyjádřil IMC Music Club ve východoč…