Zelený Stropnický útočí: Vláda nenávidí důchodce. Jako v 50. letech

07.12.2011 9:55

Matěj Stropnický (SZ) přirovnává kabinet Petra Nečase (ODS) ke komunistickým vládám z padesátých let minulého století. Pro komunisty byli starší lidé nepohodlní, protože si pamatovali Masaryka a nedali se stranicky převychovat. Pro dnešní vládu jsou prý penzisté také nepohodlní. Pamatují si socialismus, vzpomínají na něj v dobrém a nevolí pravici. Proto proti nim vláda vede třídní boj, tvrdí Stropnický.

Zelený Stropnický útočí: Vláda nenávidí důchodce. Jako v 50. letech

Člen Strany zelených Matěj Stropnický tvrdí, že současná pravicová vláda útočí na důchodce podobně, jako to dělali komunisté v padesátých letech minulého století. Tehdy prý starší generace vzpomínala s láskou na prezidenta Masaryka, pročež byla pro komunisty nebezpečná. Současné vládě jsou starší lidé také trnem v oku. Proč? Protože vzpomínají na výdobytky socialismu a nevolí pravici. Komentář Matěje Stropnického přináší dnešní Lidové noviny (LN).

Věk je znakem sociální potřebnosti

Stropnickému se nelíbí především to, když členové vlády tvrdí, že věk sám o sobě není znakem sociální potřebnosti.  Starší lidé přitom celý život pracovali, odváděli státu nemalou část svých příjmů a dnes by si zasloužili klid. V jejich věku jsou mnohdy odkázáni na veřejnou dopravu, zdravotní stav jim nedovoluje řídit vlastní automobil, a stát jim stejně ruší slevy v dopravě.

„Po celoživotní námaze, ať už v jakémkoli oboru, která ale stále méně lidem umožňuje si na dlouhé dožití uspořit dostatek rezervních prostředků, ordinují konzervativci v rozporu s konzervativní hodnotou „spokojeného stáří" živoření," píše Stropnický.

Stejně jako komunisté totiž tato vláda prosazuje heslo mládí vpřed, což je patrné i z toho, že studentům slevy v dopravě zůstávají. U nich přece jen existuje větší šance, že budou zase volit pravici. To podle autora není nic jiného, než druh třídního boje. Starších lidí bychom si spíš měli vážit a nebrat jim to, co jim po letech právem náleží.

Foto: Filip Jandourek

Související:

Stropnický řval v budce v centru Prahy. Pražané se styděli

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

 Podepište, že nebudete topit uhlím. A klient ČSOB se vzepřel

7:21 Podepište, že nebudete topit uhlím. A klient ČSOB se vzepřel

ČSOB se chlubí tím, že „motivuje“ své klienty k zeleným řešením a nejinak se staví také ke svým fire…