„Boris Johnsonjuk.“ Ukrajinci chtějí lídra Británie za svého premiéra

27.07.2022 9:32

Končící britský premiér Boris Johnson ocenil ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského cenou sira Winstona Churchilla a během ceremoniálu, jehož se účastnili Churchillovi potomci, ukrajinského prezidenta k druhoválečnému lídrovi Británie přirovnal. Lidé na Ukrajině mezitím našli pro končícího britského předsedu vlády nové zaměstnání. Johnson by prý mohl po svém konci v Londýně usednout v ukrajinském premiérském křesle. Zelenskyj se otázkou jmenování Johnsona ukrajinským premiérem možná bude muset zabývat již brzy.

„Boris Johnsonjuk.“ Ukrajinci chtějí lídra Británie za svého premiéra
Foto: Repro Twitter @BorisJohnson
Popisek: Britský premiér Boris Johnson oslavuje brexitovou dohodu

Anketa

Podporujete zavedení eura v ČR? (Ptáme se od 25. 7. 2022)

hlasovalo: 38440 lidí
Končící britský premiér Johnson předal Churchillovu cenu Zelenskému za vůdčí schopnosti a během předání ocenění porovnal oba politiky v rámci toho, jak dokázali vést své země během krizové situace.

Johnson cenu sira Winstona Churchilla Zelenskému udělil prostřednictvím videospojení během slavnostního ceremoniálu v Johnsonově londýnské kanceláři, kterého se zúčastnili členové Churchillovy rodiny, ukrajinský velvyslanec v Británii Vadym Prystajko a také Ukrajinci, kteří absolvovali ve Spojeném království výcvik.

Johnson připomenul, že Zelenský aktuálně brání svou zemi proti ruským útočníkům podobně, jako Churchill před desetiletími bránil Spojené království proti nacistům. Podle končícího předsedy britské vlády Zelenskyj stál před zkouškou státnictví, která byla svým způsobem stejně těžká jako ta Churchillova v roce 1940.

„Věřím, že je to ocenění všech našich hrdinů, všech našich lidí, nás všech, kteří vzdorujeme tyranii, každý na své úrovni. A pro mě bylo opravdu ctí toto ocenění převzít,“ poděkoval za ocenění Zelenskyj.

Stane se Johnson ukrajinským premiérem?

Právě Johnson, který aktuálně ocenil Zelenského za jeho odvahu postavit se ruskému barbarství a tyranii, se mezi Ukrajinci také těší popularitě. Lidé v zemi oceňují, že se Británie prostřednictvím jeho úsilí stala jednou ze zemí, která silně Kyjevu pomáhá při obraně již od prvních dnů války a na Ukrajině se tak podle zpravodajské agentury Al Jazeera šíří i petice za jmenování Johnsona ukrajinským premiérem.

Petice, která již od úterního zveřejnění získala více než 2500 podpisů, navrhuje, aby odcházející britský premiér získal ukrajinské občanství a byl společně se Zelenským lídrem Ukrajiny.

Gesto naznačuje, nakolik je Johnson v Kyjevě kultovní postavou pro svou hlasitou podporu Ukrajiny. Podle Al Jazeery má britský politik v ukrajinském hlavním městě několik portrétů a místní o něm hovoří zdrobněle coby o „Johnsonjukovi“.

Že zřejmě nejde o příliš vážně míněnou petici, naznačuje i to, že se v ní ukazuje kromě chvály také bod, který konstatuje problém se jmenováním „Johnsonjuka“ ukrajinským předsedou vlády – petice dle agentury Reuters podotýká, že by krok nebyl v souladu s ukrajinskou ústavou.

Petice za jmenování Johsona premiérem adresovaná Zelenskému se však nakonec může dostat až na oficiální jednání, jelikož pokud získá 25 000 podpisů, bude na ni ukrajinský prezident povinně muset oficiálně reagovat.

Konec anebo pokračování britské podpory pro Ukrajinu?

Přestože Johnson na domácí scéně čelil za mnoho kroků silné kritice a v Británii má mnoho přezdívek – které však rozhodně nejsou tak pěkného rázu jako „Johnsonjuk“ – podpora Ukrajiny nebyla tím, co mu zlomilo vaz. Další dodávky zbraní na obranu Ukrajiny před ruskou agresí naopak mají i nadále značnou podporu u britské veřejnosti a je tak zřejmé, že budou pokračovat i po změně tamního premiéra. Podporu pro Ukrajinu vyjadřuje jak premiérský kandidát Rishi Sunak, tak především současná favoritka na premiérské křeslo Liz Trussová.

Právě Trussová je pro co největší podporu Ukrajiny a netají se ani tím, že podporuje Brity bojující po boku ukrajinských sil či doufá, že se podaří Rusko vytlačit zpět i z ukrajinského Krymu. Pomoc Ukrajině je podle favorizované kandidátky na příští britskou premiérku dlouhodobou otázkou a rozhodně tak nehrozí, že by z ní Británie vycouvala.

Zneškodnili jsme už 40 000 ruských vojáků, tvrdí Ukrajina

Mezitím, co se v Kyjevě řeší petice za jmenování Johnsona premiérem, měli podle serveru Al Jazeera Rusové bombardovat ukrajinské černomořské regiony Oděsa a Mykolajiv. Opět pak Rusko zaútočilo i na civilní objekty či přístavní infrastrukturu. Podle ukrajinské armády tak činilo raketami vypálenými z bombardovacích letounů.

Podle ukrajinského operačního velitelství Jih byly v Oděské oblasti zasaženy budovy v pobřežních vesnicích a Rusové k útoku použili bombardéry dlouhého doletu Tu-22M3 a stíhací letouny Su-30 a Su-35.

Ukrajinská strana pak v uplynulých hodinách vyšla také s tvrzením, že se zemi podařilo zneškodnit již téměř 40 000 ruských vojáků. Tvrzení pocházející od ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského o čtyřiceti tisících zabitých ruských vojácích však nejde nikterak ověřit. Rusko své ztráty od počátku napadení Ukrajiny tají.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

aktivistická politika STAN

To jste zhodnotil přesně, i já jsem z vývoje hnutí jako její (nyní už bývalý) volič zklamaný. Čím ale mslíte, že to je, že se tak odchílila od svých kořenů? Je za tím nové vedení?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala by ho měl poslat do... Síkela pod palbou. „Neotvírejte složenky,“ padlo raději doporučení

17:56 Fiala by ho měl poslat do... Síkela pod palbou. „Neotvírejte složenky,“ padlo raději doporučení

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela nejdříve v neděli, tedy den po volbách, v pořadu Otázky Václ…