Mark Zuckerberg publikoval na svém facebookovém profilu video, kde oznámil změny v řízení Facebooku a Instagramu. Nejdříve vyjádřil svou pevnou víru ve svobodu projevu. „Na Facebooku a Instagramu jsem začal budovat sociální média, abych dal lidem hlas. Před pěti lety jsem v Georgetownu přednesl projev o důležitosti ochrany svobody projevu a věřím tomu dodnes,“ řekl Zuckerberg.
Ale přišel mediální i politický tlak na cenzuru. „Za posledních několik let se toho ale hodně událo. Proběhla široká debata o potenciálních škodách plynoucích z online obsahu. Vlády a tradiční média tlačí na cenzuru stále více,“ přiznal Zuckerberg.
A ujistil veřejnost, že potlačování zločinných aktivit brala Meta vážně a brát bude i nadále. „Hodně z toho je jasně politických, ale je tam také spousta legitimně špatných věcí. Drogy, terorismus, vykořisťování dětí. To jsou věci, které bereme velmi vážně a já se chci ujistit, že s nimi nakládáme zodpovědně. Takže jsme vytvořili spoustu složitých systémů pro moderování obsahu,“ řekl majitel Facebooku.
A takový systém měl chybovost, která mazala i příspěvky, jež neměly být smazané. „Problém se složitými systémy však spočívá v tom, že dělají chyby. I kdyby omylem cenzurovali jen procento příspěvků, jsou to miliony lidí. A dosáhli jsme bodu, kdy je to prostě příliš mnoho chyb a příliš mnoho cenzury,“ řekl Zuckerberg a doznal, že jej ke kroku dohnaly volby, při kterých zvítězil Donald Trump. „Nedávné volby také působí jako kulturní bod zvratu směrem k opětovnému upřednostňování projevu. Takže se vrátíme ke kořenům a zaměříme se na snižování chyb, zjednodušení našich zásad a obnovení svobody projevu na našich platformách,“ řekl.
A popsal, že Meta zruší takzvané ověřovatele faktů. „Nejprve se zbavíme ověřovatelů faktů a nahradíme je komunitními poznámkami podobnými na síti X. A to počínaje v USA,“ řekl Zuckerberg a vysvětlil proč. „Poté, co byl Trump v roce 2016 poprvé zvolen, tradiční média bez přestání psala o tom, jak jsou dezinformace hrozbou pro demokracii. Snažili jsme se v dobré víře tyto obavy rozptýlit, aniž jsme se stali arbitry pravdy, ale ověřovatelé faktů byli příliš politicky zaujatí a zničili více důvěry, než vytvořili, zejména v USA,“ řekl.
Dojde i ke změkčení témat, která se v posledních letech ocitla na indexu. „Zbavíme se spousty omezení v tématech, jako je imigrace a gender, která jsou prostě mimo kontakt s mainstreamovým diskurzem. To, co začalo jako hnutí za větší inkluzi, bylo stále více využíváno k umlčování názorů a uzavírání lidí s odlišnými myšlenkami a zašlo to příliš daleko,“ popsal majitel Mety.
Sítě společnosti Meta přestanou spoléhat na automatický systém. „Změníme způsob, jakým prosazujeme naše zásady, abychom omezili chyby, které jsou příčinou velké většiny cenzury na našich platformách. Dříve jsme měli filtry, které skenovaly jakékoli porušení zásad. Nyní se na tyto filtry zaměříme na řešení nelegálních a vysoce závažných porušení. A v případě méně závažných porušení se budeme spoléhat na to, že někdo problém nahlásí, než začneme podnikat kroky,“ slíbil Zuckerberg.
„Problém je v tom, že filtry dělají chyby a odstraňují spoustu obsahu, který by neměly. Takže tím, že je zrušíme, dramaticky snížíme množství cenzury na našich platformách,“ dodal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marian Kučera