„Děti nejsou pokusní králíci!“ Lékařka Dernerová varuje: Tiky, obezita, kyberšikana. A politici? Spí!

03.06.2025 11:21 | Komentář

Tikající časovaná bomba v dětských pokojích? Podle dětské neuroložky a bývalé senátorky MUDr. Aleny Dernerové už dávno vybuchla. „Děti nemají mantinely, nespí, nehýbou se a psychicky kolabují,“ řekla na Den dětí. Lékařka, která desítky let slýchá skutečné příběhy od rodičů, a pomáhá jim je řešit, chce teď své zkušenosti přenést i do politiky.

„Děti nejsou pokusní králíci!“ Lékařka Dernerová varuje: Tiky, obezita, kyberšikana. A politici? Spí!
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Dětská neuroložka a bývalá senátorka Alena Dernerová.

„Děti jsou až příliš křehké. Špatně zvládají stresové situace,“ zaznělo v neděli z úst dětské neuroložky a někdejší senátorky MUDr. Aleny Dernerové, která na Den dětí vystoupila na tiskové konferenci formátu STAČILO! – Jak to je. Místo patosu nabídla tvrdou diagnózu dnešní reality – a jasný směr, kterému se chce věnovat v případě svého zvolení do Poslanecké sněmovny.

Statistiky, ze kterých mrazí

„Rodiče a děti přicházejí s problémy, které jsou absolutně nové,“ popsala. Zkušená lékařka, která desítky let působí v ordinaci, vidí zásadní zlom: „Valným dílem se právě na této změně podílela doba covidová, kdy děti vysedávaly hodiny a hodiny na sociálních sítích. A to včetně on-line výuky.“

Sociální sítě podle ní nejsou jen náhodným doplňkem života dítěte, ale prostředím, které je „úmyslně vytvářeno tak, aby vyvolávalo v dětech závislost“. To považuje za zločin.

Dernerová také připomněla tvrdá čísla: „Podle nejnovějších statistik je pětačtyřicet procent dětí nedostatečně pohybově aktivních a čtvrtina dětské populace, je obézní.“ Dodala, že když k tomu připočtěme nedostatek spánku, tak to vede k problémům se soustředěním a selháváním ve škole. Dětem se zhoršuje paměť a kognitivní funkce a také chování.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Filip Turek byl položen dotaz

Uvědomujete si fakta, že za válku na Ukrajině nemůže nic jiného než agresivní politika Ruska?

Jak jste vůbec přišel na to, že za válku může liberální politika? Co je na ní špatného? Nemyslíte, že jediné, co za ní může je agresivní politika Ruska? Co podle vás měla Ukrajina udělat, aby k válce nedošlo? Navíc ona byla rozpoutaná docela nečekaně, vzpomínám si ještě na Zemana, který Rusku fandil...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Opoziční spílání Babišovi přerušil Macinka naléhavým vzkazem

15:02 Opoziční spílání Babišovi přerušil Macinka naléhavým vzkazem

„Ochrana českých občanů před placením rizikových dotací Agrofertu“. Takový název nesla mimořádná sch…