„Fialu převezly supermarkety. Je pozdě.“ Hřebíček do rakve dnešní TV debaty

10.12.2023 20:13

Ekonom Lukáš Kovanda směrem k vládě říká, že by si neměla chladit žáhu hrozbou pokut vůči obchodním řetězcům, neboť je to dětinské a krátkozraké. Obchodní řetězce podle něj sice vládu převezly, naletět jim ale nemusela. Kovanda tak reagoval na slova ministra dopravy Martina Kupky z ODS, který dnes v Partii na CNN Prima News vyzval obchodní řetězce, aby příští rok nezvyšovaly ceny potravin. Pokud by tak učinily, nevyloučil vysoké pokuty.

„Fialu převezly supermarkety. Je pozdě.“ Hřebíček do rakve dnešní TV debaty
Foto: Václav Fiala
Popisek: Český Lidl

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) dnes v Partii na CNN Prima News řekl, že doufá, že se nebudou zvedat ceny. Podle něj je třeba vzkázat řetězcům, aby vnímaly situaci, v níž se Česká republika nachází. Pokud řetězce zvednou ceny, mohou za to být pokutovány, upozornil.

„Obchodní řetězce si z vládních politiků udělaly ‚dobrý den‘. Nejprve jim slíbily, že zlevní potraviny v rozsahu snížené DPH, ale po přijetí konsolidačního balíčku náhle otočily a tvrdí, že místo zlevnění musí dokonce zdražit. Vládu převezly. O tom žádná. Ovšem vláda by si teď neměla ‚chladit žáhu‘ pohrůžkou pokut, jak to dnes v televizi předvedl ministr dopravy Martin Kupka. Taková pohrůžka nejen signalizuje určitou zoufalost, ale je též dětinská a hlavně krátkozraká. Krátkozraká proto, že je diskutabilní, jaké vlastně má vláda legislativní páky na to, aby řetězce přiměla promítnout snížení DPH z potravin do koncových cen,“ poznamenal Kovanda.

Anketa

Považujete Tomáše Halíka za morální autoritu?

hlasovalo: 39913 lidí

„A rovněž proto, že i pokud by vláda takové páky našla, veřejnost se okamžitě začne tázat, proč je nepoužila už dříve a nechala situaci zajít takto daleko. Lidé se také mohou ptát, proč, když je nyní vláda ochotna zasahovat do trhu a nařizovat ceny, to samé neučinila už loni ve vztahu k energetickým podnikům a k jejich cenotvorbě. Takovým zásahem mohla zamezit tak výraznému růstu cen energií, který nastal a který nyní přispívá také ke zdražení potravin, resp. poskytuje řetězcům ‚příběh‘, jímž by své navýšené marže a zisky veřejnosti marketingově ‚prodaly‘. Navíc si vláda nahněvá část svých zbývajících pravicových voličů, kteří jen těžko přijmou, že údajně středopravý kabinet chce tržním subjektům, byť jde o řetězce, diktovat cenotvorbu. Vždyť k něčemu takovému se neuchýlil ani žádný z levicových kabinetů, které Česku vládly od jeho vzniku roku 1993,“ sdělil dále ekonom.

„Obchodní řetězce nejprve, v září, naslibovaly vládním politikům, že potraviny zlevní v rozsahu snížené DPH. Pak si nechaly schválit konsolidační balíček. A nyní, když už je podepsaný prezidentem, a vyšší marže řetězců tedy zaručené, vyrukovaly s tím, že nejen nezlevní, ale dokonce zdraží. Řetězce tvrdí, že zdražují kvůli drahým energiím, jež prý nečekaně tíživě doléhají třeba i na potravináře. Ale přece na to, že stát nebude za firmy, tedy ani za potravináře, platit třeba poplatek za obnovitelné zdroje, vládní politici upozorňovali už od jara. Například ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela už koncem dubna v televizi upozorňoval, že bude prosazovat zrušení odpuštění poplatků z obnovitelných zdrojů energie od počátku roku 2024. Takže řetězce musely po celou dobu, už nejméně od dubna, vědět, že energie mohou být i příští rok poměrně drahé. Přesto slibovaly hory doly, zejména tedy to, že sníženou DPH promítnou do koncových cen. A vládní politici jim uvěřili, ač je před tím kdekdo varoval, včetně autora těchto řádků,“ připomněl svá slova Kovanda.

„To je klíčová chyba kabinetu. Řetězcům prostě vláda tak naivně uvěřit neměla. Nyní, když Fialův kabinet hořce shledal, jak jej řetězce obalamutily, by ale tím spíše měl zachovat chladnou hlavu. Přiznat si, že byl obelhán. Ale nepouštět se do výhrůžek řetězcům. Protože pokud ani tyto pohrůžky pokutami nezaberou, vláda bude vypadat ještě směšněji a ještě více bezzubě, což jí jen vezme další voliče. Pokud vláda opravdu chce něco kloudného učinit, ať si odpustí pohrůžky a raději třeba vyvine tlak na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Ten má stát standardně k dispozici, aby v podobných případech konal. Vládní ministři samotní ať se války s řetězci vystříhají, takový střet by měli přenechat právě třeba uvedenému úřadu,“ uzavřel Kovanda.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Vanda Efnerová

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Totální devastace státu., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskusePetr Novák , 11.12.2023 9:24:45
Nejvyšší čas na demisi vlády a vypsání nových voleb. V zemi již nic nefunguje. Brzy bude potřeba požádat o humanitární pomoc pro naši zemi.

|  14 |  0

Další články z rubriky

„Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

21:33 „Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

Ruským tankům nazývaným „blyatmobiles“ nebo „želví tanky“ či „bitevní stodoly“ se dostává pozornosti…